De Luchtmacht opgebouwd Bij het Hof van St. James 4- blik achter de schermen en laat nog eens duidelijk zien hoe complex alles is. In het boek komen veel direct betrokkenen aan het woord, wat ook een goed inzicht geeft in wat er in hen omging. Dit werk heeft een standaard gezet en beschrijft één van de belangrijkste episodes uit het bestaan van de Koninklijke Luchtmacht, een vervolg over de periode 1996 - 2001 mag niet uitblijven. Ik complimenteer de Sectie Luchtmachthistorie en met name Wim Lutgers en Rolf de Winter, met dit voortreffelijke en zonder meer aan te bevelen werk. Zowel historici als diegenen die geïnteresseerd zijn in het wel en wee van de Koninklijke Luchmacht mogen aan dit boekwerk van 634 pagina's niet voor bijgaan. Check the Horizon, de Koninklijke Luchtmacht en het con flict in voormalig Joegoslavië 1991-1995, door drs Wim Lutgers en drs Rolf de Winter. Sectie Luchtmachthistorie, Uitgave Sdu Uitgevers. Den Haag. ISBN 9012087694. prijs 69.90. Door de Sectie Historie van de Staf Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, is brochure Nr 12 verschenen. De Luchtmacht opgebouwd. De totstandkoming en de reali satie van het Luchtmachtopbouwplan - 1951, beschrijft de gedachten over en de achtergronden van de plannen hoe na de oorlog de Nederlandse luchtverdediging opnieuw op te zetten. Tijdens de bezetting van Nederland, werden in Engeland de eerste plannen gemaakt. Beschreven wordt, hoe na de oorlog met voornamelijk Engels materiaal de LSK gaat vliegen en dat in 1947 de eerste straaljagers werden besteld. De invloed welke de oprichting van de Westerse Unie en de NAVO heeft op de opbouw van de Luchtstrijdkrachten, en vooral de invloed van het uitbreken van de Koreaanse oorlog, die er voor zorg de. dat onder diplomatieke druk het Nederlandse defensieplafond drastisch werd opgehoogd. Ook de politieke besluitvorming komt aan bod. Er wordt beschreven wat Nederland zou moeten realiseren en wat werkelijk is gerealiseerd, in aantal len vliegende squadrons, vliegvelden en radarsta tions. Specifiek worden de opbouw van de dagjager- squadrons. de tactische squadrons, de lichte vlieg tuigen en het transportsquadron en de nachtjager- squadrons behandeld. De auteur. D. Starink, heeft met dit onderzoek een interessant stuk Nederlandse Luchtmacht geschiede nis het licht doen zien. wat in deze vorm nog niet eerder was beschreven. De brochure is rijk geïllustreerd. Het formaat is 17 ex 24 cm, paperback en is verkrijgbaar bij de Sectie Luchtmachthistorie, tel. 070-3188630, fax 070 3188639. In 1000 dagen bij het Hof van St. James, beschrijft Commandeur vlieger bd Hans van der Kop zijn bele venissen als adjunct-marineattaché in de periode 1962 - 1964. Zoals we van de auteur gewend zijn, beschrijft hij op geheel eigen wijze over een aantal heel persoonlijke, soms allerdaagse en unieke gebeurtenissen uit de tijd dat hij adjunct-marine attaché was bij H.M. Ambassade in Londen. Hij verhaalt o.a. over de affai re Christine Keeler, contacten met Indonesiërs, de Russische interesse en vele andere wetenswaardighe den. Interessant zijn zeker die onderwerpen, waarin ver haald wordt over achtergronden van luchtvaart- en marine ontwikkelingen en structuren. Weliswaar niet specifiek gericht op de luchtvaart, werd het boek met genoegen gelezen. Het boek is te bestellen in de boekhandel of recht streeks bij: Uitgeverij "De Nieuwe Haagse", Populierendreef 974-976, 2272 HW Voorburg. 1000 dagen Bij het Hof van St. James, heeft 216 pagina's, formaat 16 x 24 cm, paperback. Prijs 32,- 14,52. ISBN 90.72766.85.7 29

Spinner | 2001 | | pagina 29