ïi stotteren. Met zo'n prachtige slanke motor kun je ook een slank vliegtuig maken, en de topsnelheid gaat plots omhoog naar 700 km/u, 250 km/u harder dan de G.l. Of we staan bij de Fokker D.XXI, en ik wijs naar het onderstel. Valt het jullie op dat die nog geen intrek bare poten heeft, zeg ik dan tegen mijn cursisten. Als je snel wilt vliegen heb je een sterke motor nodig, maar even belangrijk is datje het hele vlieg tuig glad en slank maakt. Vogels trekken hun poten immers ook toch in? Zo staat het MLM vol met vliegtuigen die een ver haal te vertellen hebben. Het verhaal van de P-51 Mustang, die in het voorjaar van 1940 in een vloek en een zucht ontworpen werd, maar pas volledig tot zijn recht kwam toen de Verenigde Staten in de tweede wereldoorlog betrokken raakten, en toeston den dat de Rolls Royce Merlin ook in de Mustang mocht worden ingebouwd. De Mustang heeft heel dunne vleugels: wat er op school over de wet van Bernoulli wordt verteld, geldt kennelijk niet voor de Mustang. En, weer aan mijn cursisten: kijk eens onder de buik van de Mustang. Wat zit daar? Een vloeistofgekoelde motor heeft een radiator nodig. Hoe raak je de warmte van 1600 pk kwijt zonder de stroomlijnvorm van het vliegtuig te verzieken? Als de piloot volgas gaf. kwam er zoveel hete lucht uit de radiator dat het een beetje werkte als een straal motor: geen weerstand maar een beetje stuwkracht. De radiator van de Mustang is echt een hoogstandje. Dames en heren, u begrijpt dat ik op deze manier eindeloos door kan gaan. Dat is vandaag echter de bedoeling niet. Ik stap over naar de reden voor deze bijeenkomst: de herinrichting van de Rambaldohal. U hebt van de heer Janssen begrepen dat ik achter de schermen een beetje heb meegeholpen aan de ontwikkeling van het nieuwe educatiecentrum. Ik heb dat met veel plezier gedaan, want het is in ons land niet gemakkelijk, jonge mensen te interesseren in techniek. Een kijkje nemen in een cockpit, dat wil nog wel. Achter een computerscherm zitten, dat kunnen schoolkinderen zich ook gemakkelijk voorstellen. Maar hoe wek je belangstelling voor het werk van een onderhoudsmonteur of verkeersleider? Bij uw bezoek aan het educatiecentrum zult u ont dekken dat we extra aandacht hebben besteed aan wat er achter de huid van een vliegtuig allemaal te zien valt. Bij het onderstel van een F-84 kan een toekomstige techneut met eigen ogen zien hoe een vleugel volgebouwd zit met hydrauliek, kabels en leidingen, hoe de vleugelbalken versterkt zijn om de klap van een harde landing op te vangen, en hoe elk hoekje en gaatje opgevuld wordt met brandstof tanks. Zulke zaken zouden ook elders in het muse um meer aandacht verdienen. De F-16 heeft in de Vreeburghal terecht een ereplaats gekregen, maar ik zou jonge sleutelaars een kans willen geven om onder het vliegtuig te kruipen om meer over het onderstel te weten te komen. Ik heb het niet voor het zeggen, in mijn verbeelding zie ik een groter Flight Centre voor de opgroeiende jeugd, waarin de jongens en meisjes niet alleen in een cockpit kun nen kruipen, maar ook hun handen vuil kunnen maken aan een half gedemonteerde vliegtuigmotor. Het MLM heeft er genoeg in depot staan. En wat zou u denken van een knutselhoek voor jonge tech neuten, waar ze hun eigen papieren vliegtuigjes in elkaar kunnen plakken? Ik herinner me nog leven dig hoe ik door de romp van een B-25 mocht kruipen toen ik in Delft ging studeren: zouden we in Soesterberg ook zoiets kunnen doen? Hoe krijg je toekomstige techneuten aan het dromen? Dames en heren, er zit muziek in dit museum. Ik heb diverse luchtvaartmusea bezocht, met name in de Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk, dus verbeeld ik me dat ik met enig recht kan zeggen dat de compacte, maar volledige collectie van het MLM zich met gemak kan meten met de concurrentie. En vandaag zetten we de schoolgaande jeugd in het zonnetje. Daarmee slaat het MLM een nieuwe koers in, een koers die ruime mogelijkheden voor verdere invulling biedt. Want jonge techneuten worden niet geboren, maar gemaakt. v

Spinner | 2002 | | pagina 11