DE PAMFLETTENOORLOG 1939 - 1945 Nico Geldhof Tijdens W02 verspreidden geallieerde vliegtuigen een ware pamflettenregen boven Duitsland en bezet Europa. Hoewel oorspronkelijk bedoeld als propagandamiddel, dienden deze vlugschriften nader hand vooral voor de nieuwsverspreiding vanuit het geallieerde kamp. Géén bommen op Duitsland In 1939 waren zowel Frankrijk als Groot-Brittannië onvoldoende voorbereid om eventuele Duitse luchtaanvallen op hun strategische centra te kun nen weerstaan. Het Franse luchtverdedigingstelsel verkeerde op dat moment vanwege het acute gebrek aan voldoende aantallen moderne onderschepping jachtvliegtuigen in een vrij deplorabele staat. Ogenschijnlijk was het aan Britse kant in dit opzicht beter gesteld, doordat de jachteskaders van RAF Fighter Command juist in een moderniseringsproces waren gewikkeld. Desondanks was ook het Verenigd Koninkrijk niet bij machte in geval van massaal uit gevoerde luchtaanvallen van de Luftwaffe onmiddel lijke tegenactie te bieden. Voor beide landen gold daarom de noodzakelijke stelregel om - indien het onverhoopt tot een nieuwe oorlog met Duitsland zou komen - de superieure Luftwaffe niet tot het voeren van een Totalkrieg uit te dagen. De Franse en Britse regeringen kwamen daarom onderling tot de afspraak in dat geval géén bomaanvallen op Duitse industriecentra te lanceren. Daarbij werd gehoopt en verwacht dat ook van Duitse kant de Britse en Franse steden met hun industriële centra met rust zouden worden gelaten.1 Op 1 september 1939 rukten Duitse tank-en infan- teriecolonnes Polen binnen. Ook de Luftwaffe kwam direct in actie en bombardeerde Poolse vliegvelden en steden. Toen op Britse en Franse ultimatums niet werd gereageerd, bevond Duitsland zich op zondag 3 september officieel in oorlog met Polen. Engeland en Frankrijk. 12

Spinner | 2002 | | pagina 12