Propaganda-raids Bij het uitbreken van de oorlog had RAF Bomber Command in Engeland in totaal 23 eerste-lijns squadrons met bommenwerpers ter beschikking. Deze waren organisatorisch in vier groepen ondergebracht. Als eerste en tevens belangrijkste Een Armstrong Whitworth Whitly van RAF Bomber Command. taak ontving dit grootste RAF-onderdeel opdracht de Duitse vlooteenheden in diverse marinehavens aan de Noordzee zo snel mogelijk uit te schakelen. Met name de z.g. vestzakslagschepen en zware kruisers van de Kriegsmarine vormden een ernstige bedreiging voor de kwetsbare handelsverbindingen over zee van en naar het Verenigde Koninkrijk. Aangezien de Royal Navy voor de bescherming hiervan op dat moment over een onvoldoend aantal destroyers beschikte, moest RAF Bomber Command zich daarom concentreren op het uitvoeren van strikes op vijan delijke oorlogsschepen. De daaropvolgende aan vallen leverden helaas in die eerste oorlogsmaanden weinig of géén resultaat op. Slechte weersom standigheden bemoeilijkten het vinden van de opge dragen aanvalsdoelen. Waren die eenmaal met de nodige moeite gevonden, dan wachtte de Britse bommenwerperformaties hevige tegenstand van Duitse jagers en luchtafweergeschut. De Britten 13 leden dan ook bij deze aanvallen aanzienlijke ver liezen aan mensenlevens en materieel.2 Als tweede belangrijke taak kreeg Bomber Command in deze beginfase van de oorlog de uitvoering van propaganda-raids boven het Duitse ReicJis-gebied opgedragen. Hiermee werd in eerste instantie No. 4 Group belast, die op dat moment was uitgerust met Whitley Mk. Ill en IV bommenwerpers. Deze tweemo- torige toestellen werden vanwege hun voor die tijd grote vliegbereik doch betrekkelijk matige vlieg prestaties uitsluitend geschikt geacht voor de inzet als nachtbommenwerper en voor het uitvoeren van nachtelijke infiltratievluchten boven vijandelijk gebied. Met name laatstgenoemde acties werden voor het vliegend personeel van bijzonder groot nut geacht. Zij zouden een goede gelegenheid vormen om hen de broodnodige navigatie-ervaring op te laten doen, aangezien bij deze raids langdurig op grote hoogten en onder alle mogelijke weersom standigheden moest worden gevlogen. Bovendien vormde de aanwezigheid van de Whitley's diep ins Reich een prachtkans om het Duitse luchtverdedig ingstelsel op de proef te stellen. Om deze nachtelijke verkenningen een extra oor logstintje te geven, dienden grote hoeveelheden pamfletten aan boord te worden meegenomen, die vervolgens boven de belangrijkste Duitse steden moesten worden uitgestrooid. Voor de RAF was dit overigens een welbekende activiteit. Reeds vanaf 1918 werd het afwerpen van propagandapamfletten met name boven het Oostenrijks-Hongaarse oorlogs front op vrij grote schaal toegepast. Deze manier van psychologische oorlogvoering had daarbij onverwachte successen opgeleverd. Ook na de Great War bleek het propagandapamflet zijn uitwerking niet te missen. Deze ondervinding deden de Britten o.a. op tijdens de pacificatie van Mesopotamië en in het Afghaans-Indiase grensgebied. Om die reden had H.M. Government in 1938 besloten om pamfletten boven Duits gebied uit te strooien in geval het tot een oorlog met Hitler's 1000-jarig Rijk zou komen.3 De eerste Nickel-v luchten Al tijdens de eerste oorlogsnacht van 3 op 4 septem ber 1939 vlogen tien Whitley's afkomstig van No. 51 en 58 Squadron de eerste Nickel-raid boven Duits grondgebied. Hierbij waren Hamburg, Bremen en

Spinner | 2002 | | pagina 13