telefoongids wederom model. Die was toen gedrukt op papier ter grootte van het tabloid-krantenformaat. Vier van dergelijke pagina's - gevouwen, gesneden en geniet - gaven tezamen een miniatuurkrant van 32 pagina's. Dank zij de toepassing van dergelijke praktische kunstgrepen bleek het mogelijk het vereiste pamfletformaat te introduceren. Behalve het plaatsen van de vereiste inhoudelijke redac tionele strekking van artikelen en nieuws was er bovendien nog ruimte voor foto's, tekeningen en karikaturen. Hierdoor werd kans gezien het pamflet tot een ware mini-krant te transformeren! Doelmatigheid en productiemogelijkheden werden daarbij tot ongekende hoogten opgeschroefd. Teksten van 20 tot 40.000 woorden konden nu, teza men met 20 tot 30 foto's en ander illustratief mate riaal gemakkelijk in een dergelijk klein-formaat pamflet worden verwerkt. Qua inhoud aan tekst en foto-layout was zodoende rond 1943 een product ontstaan, dat de toets der vergelijking met een uit gave als die van The Spectator - toentertijd een bekend en gerenommeerd Brits maandblad - met gemak kon doorstaan. Met een dikte van nog géén 15 mm kon bovendien een dergelijke miniatuurkrant onopval lend en ongezien voor de buitenwacht in een jaszak worden meegenomen.9 Pakken pamfletten via een afvoerbuis verspreid, foto: archief N. Geldhof Belangrijke nieuwsbrengers Met name het minikrantpamflet, bestemd voor zowel vijand als vriend, is voor de verspreiding van het oorlogsnieuws uit het geallieerde kamp van enorm belang geweest. Was de bevolking in West Europa in dit opzicht eerst vrijwel uitsluitend aangewezen geweest op de radioberichtgeving door de BBC, nu kon het nieuws uit het Vrije Westen dank zij de pamflettenregen ook gelezen en hèr- lezen worden. De verspreiding van deze witte bom men leverde daarbij vanwege het handige formaat weinig of géén persoonlijk gevaar op. In vergelijking met radio-uitzendingen was dit type vlugschrift een vrijwel gelijkwaardige zo niet betere nieuwsbron geworden. Het had daarbij nog het niet te onder schatten voordeel van bestendigheid van zowel tekst als het visuele element. Inhoudelijk bestond er vanzelfsprekend een groot verschil tussen de voor Duitsland bestemde pamfletten en die voor de bevolking in bezet West-Europa. De voorpagina's van de Duitse pamfletten kenmerkten zich bewust door een directe en vaak shockerende titeltekst. Voorbijgangers in drukke straten konden dan onmiddellijk de portee van de boodschap lezen zon der het pamflet op te rapen. Politieke beschouwin gen en uitgebreid oorlogsnieuws vulden de overige binnenpagina's. Hierbij waren beeld en tekst soms op uiterst ingenieuze wijze gecombineerd, waardoor de lezer op vaak indringende wijze duidelijk werd gemaakt hoe walgelijk slecht het Nazi-regime was en hoe de Vrije Wereld alle krachten inspande om Europa van de Nationaal-Socialistische terreur te bevrijden. In 1943 verspreidde de RAF minstens twaalf verschillende pamfletten boven Duitsland, die diverse aspecten van de Duitse oorlogvoering belichtten en ook voor verschillende doelgroepen binnen de vijandelijke samenleving waren bestemd. Zo was de minikrant Die andere Seite met zo'n 30 tot 40.000 woorden tekst in het bijzonder bestemd als informatiebron voor Wehrmacht-soldaten, die met 16

Spinner | 2002 | | pagina 16