VERSPRECHEN 1939 1940 1942 1943 verlof of om andere redenen van het oorlogsfront waren thuisgekomen. Een preek van de aartsbis schop van Canterbury ter gelegenheid van Ds. Niemöllers geboortedag was inhoud van een meer religieus getint pamflet. Vanzelfsprekend werden ook de Duitse nederlagen bij Stalingrad en in Noord- Afrika in pamfletvorm breed uitgemeten. Dit actuele oorlogsnieuws werd als afschrikwekkend voorbeeld dikwijls van indringend fotomateriaal voorzien.10 Pamfletten voor bezette gebieden De pamfletnieuwsvoorziening voor de bevolking van bezette gebieden in West-Europa vertoonde naar inhoud, strekking en verspreidingsaantal een grote variëteit. Belangrijke overwegingsfactoren daarbij waren uiteraard het bestemde taalgebied, de te bereiken doelgroep en met name ook de aanwezige bevolkingsdichtheid. Voor een uitgestrekt gebied als Frankrijk met zijn wijd verspreide bevolkingscentra werd een uitgebreid en gevarieerd uitgifteprogram ma samengesteld. Gezien de invloed van de met Duitsland collaborerende Vichy-regering werd aan vankelijk grote prioriteit gegeven aan de verslagge ving van allerlei politieke kwesties die daarmee samenhingen. Beïnvloeding ten gunste van de Vrije Franse beweging onder generaal de Gaulle stond altijd centraal. Naast wekelijks verschijnende publi caties werden de Fransen bediend met maandelijks uitgegeven magazines van soms wel 48 pagina's. Op ad hoe basis verschenen bovendien speciale pamflet ten. die betrekking hadden op specifiek actuele onderwerpen in de Franse binnenlandse politiek, die vooral de steunverlening aan de Maquis ten doel hadden. Ter informatie van de Franse bevolking ver schenen met name na D-Day z.g. Operational leaflets. Dit waren officiële verklaringen, waarschuwingen „Das Ruhrgebiet werden wir auch nicht einer einzigen Bombe feindiicher Flieger ausliefern Goring in Essen 10.8.39.) Und wenn die britische Luftwaffe 2 oder 3 oder 4000 Kilogramm Bomben wirft, dann werfen wir jetzt in einer Nacht 150 000, 180 000, 230 000 300 000, 400000 und mehr Kilo! Und wenn sie erklÜren, sie werden unsere Stadte in grossem Masstabe angreifen wir werden ihr«* Stadte ausradieren (Hitler in Berlin 4.9.40.) „Von nun an werde ich wieder Schlag mit Schlag vergelten (Hitler In Berlin 26.4.42 17 „Einct Tages were'e ich mich tehr genau erinnern, wai man b«i unt angcrichttt hat, und genügend Hlrta besltztn, den Schlag zuriickzugeben" (Görlng In Berlin, 30.1.43.)

Spinner | 2002 | | pagina 17