Si/v\PLicissi/v\us luchtmachten verzorgd. Van het RAF-aandeel nam Bomber Command overwegend de meeste vluchten voor haar rekening, waarbij een verspreiding van rond 7 miljoen pamfletten per nacht geen uitzon dering vormde. Intussen kreeg ook in het Verre Oosten de pamflet- tenoorlog in toenemende mate gestalte. Volgens een rapport van het Far Eastern Liaison Office, Allied Land Forces Headquarters S.W.PA. gedateerd 12 mei 1944, hadden geallieerde vliegtuigen in de periode van september 1943 tot eind april 1944 meer dan 11 miljoen pamfletten afgeworpen. Het betrof hier gro tendeels nieuwsbrieven van allerlei soort en for maat, die boven Japanse bezettingsgarnizoenen of verdedigingslinies werden uitgestrooid. Naast deze Japanstalige nieuwsbrieven werden ook steeds meer pamfletten in inheemse talen gedrukt en verspreid. De Japanse tegenmaatregelen op dit geallieerde propaganda-offensief waren ongemeen hard en fel. Er werd daarbij niet de minste consideratie getoond: wanneer ook maar één inheemse inwoner met een geallieerd propagandapamflet werd aangetroffen, werd zijn hele kampong in brand gestoken.14 Intensieve voorbereiding Afgezien van de vele logistieke problemen die rond een zo doelgericht mogelijke verspreiding door de lucht opdoemden, brachten ook samenstelling en productie van de honderden verschillende pamflet ten en nieuwsbrieven enorme inspanningen met zich mee. Kosten noch moeiten werden daarbij ges paard om niet alleen een stroom aan geregeld ver schijnende publicaties te verspreiden, maar ook op grond van actuele oorlogsgebeurtenissen of bepaalde politieke kwesties zo snel mogelijk nieuwe vlugschriften samen te stellen. Naarmate de oorlog voortduurde bleken de voordelen van deze papieren nieuwsvoorziening - zeker wanneer die de bezette gebieden als bestemming had - alleen maar toe te nemen. Al ras bleek in de praktijk n.l. één enkele luchtaflevering van een minikrant boven bezet Europa méér effect te sorteren dan enkele vergelijk bare radio-uitzendingen van rond 45 - 50 minuten, die een gezamenlijke zendtijd van 3 a 4 uur vergden. Voor het uitgebreide en ook tijdrovende redactionele werk, essentieel onderdeel voor de tot standkoming van een minikrant, was een omvang rijke staf aan medewerkers nodig. In de redactiecom missie had in ieder geval een BBC-vertegenwoordiger zitting. Teksten van inhoudelijk belangrijke radio uitzendingen konden op die manier worden gebruikt voor publicatie in b.v. een minikrantpam- flet. Verder werd bij de redactievoorbereiding van de verschillende veeltalige pamflettenpublicaties dankbaar gebruik gemaakt van een centraal interre gionaal samengestelde redactieraad, die specifieke Engelstalige persrubrieken of particuliere bijdragen kon aanbieden. Die werden dan na passende verta ling onder auteursnaam gesigneerd en gepubliceerd. Dit was zelfs een unicum in de geschiedenis van het in Groot-Brittannië ontstane en gepubliceerde pam flet!.15 "De Wervelwind" Na verschijning van enige van taalfouten weme lende pamfletten in 1940/1941, die onder auspiciën van het Politica Intelligence Department van het Britse Foreign Office zonder ook maar enige Nederlandse medewerking waren samengesteld, ontstond in de loop van 1941 een algemeen voor bezet Nederland bestemd pamflet. Dit als luchtminitijdschrift uit- 19 Oer rote Hahn uber London

Spinner | 2002 | | pagina 19