gevoerde pamflet, dat onder de titel "De Luchtpost ten kantore van de Political Warfare Executive was ontstaan, verscheen in totaal negen afleveringen. Nadat dank zij het al eerder vermelde drukprocédé op dun papier een minikrant kon worden gemaakt, besloot bovengenoemde afdeling van het Foreign Office tot maandelijkse verschijning van een nieuwe pamfletperiodiek. Bij de samenstelling hiervan werd nu wél nauw samengewerkt met Nederlandse instanties in Londen. De nieuwe publicatie kreeg als "De Wervelwind" grote bekendheid onder de bevolking in bezet Nederland en bleek al direct immens popu lair. Voor de samenstelling van deze 32 pagina's tel lende minikrant werd naast een werkredactie ook een algemene redactie in het leven geroepen. Beide stonden onder voorzitterschap van Prof. G.N. Clarke, die destijds als docent Nederlandse geschiedenis ver bonden was aan Oxford University. Als redacteur werd de schrijver A. den Doolaard aangesteld, die toen al geruime tijd als medewerker van Radio Oranje zijn sporen in de nieuwspubliciteit had verdiend. Tussen mei 1942 en augustus 1944 verschenen in totaal 23 afleveringen van "De Wervelwind", met elk een oplage van circa 10.000 stuks. De overwegend uitstekend geredigeerde edities hadden een vrij gevarieerde inhoud aan beschouwende en actuele artikelen, voorzien van foto's en karikaturen op postzegelfor maat. In iedere aflevering was tenminste één verslag opgenomen waarin de Nederlandse bijdrage, mili tair of anderszins, aan de geallieerde strijd uitvoerig werd belicht. Juist deze journalistiek gezien popu laire variatie aan inhoud bleek in de praktijk belem merend te werken in de beoogde distributie onder de bevolking, aangezien menig exemplaar door de vinders als souvenir voor later werd achterge houden!16 Al snel ontving "Londen" de klacht, dat het Wervelwindje in véél grotere aantallen moest wor den verspreid. In Amsterdam betaalde men zelfs grif 25,- om een exemplaar te bemachtigen. In de "provincie" was de verspreiding kennelijk beter geregeld en hanteerden schoolkinderen in Zwolle b.v. een vaste kostprijs van 95 cent per stuk. De diverse verzetsorganisaties in ons land spelden de inhoud van deze minikrant tot op de laatste letter. Artikelen en bijdragen werden vaak door de onder grondse pers geciteerd!17 "De Vliegende Hollander" Als tweede periodiek voor bezet Nederland ver scheen in mei 1943 een nieuwskrantje onder de naam "De Vliegende Hollander". Aanleiding tot publi catie van deze toen tweewekelijks verschijnende luchtkrant was het bevel van de Duitse bezettingsautoriteiten, dat alle Nederlandse burgers hun radiotoestellen moesten inleveren. Dit had natuurlijk een nadelig effect voor de dagelijkse nieuwsuitzendingen van de BBC, die nu "onder gronds" moesten worden beluisterd. Om bezet Nederland toch aangaande de oorlogsgebeurtenis sen op de hoogte te houden, werd besloten de oplage van de nieuwskrant tot 40.000 exemplaren te verhogen. De nieuwsredactie van "De Vliegende Hollander" werd eveneens verzorgd door de staf van Radio Oranje, waarbij G. Sluizer als eindredacteur werd aangesteld. Dank zij de medewerking en inschakeling van het z.g. Special Leaflet Squadron van de 8e Amerikaanse Luchtmacht in Engeland, kon- v -* 20

Spinner | 2002 | | pagina 20