den vanaf februari 1944 elke veertien dagen rond 100.000 stuks boven bezet Nederland worden uitge worpen. De Amerikanen pasten hierbij een verbeter de afwerptechniek toe. die een maximum spreiding van de pamfletten garandeerde. In plaats van de Britse strooitechniek, waarbij met rubber elastieken samengehouden pamflettenbundels werden uitge strooid. werden de krantjes nu in een soort karton nen "bomdoos" boven het doelwit uitgeworpen. Een op luchtdruk afgestelde explosieve lading zorgde ervoor, dat de doos op circa 700 m hoogte "ont plofte" zodat de inhoud, variërend van 40 tot 80.000 pamfletten, over een flink oppervlak werd verspreid. Na de mislukte geallieerde operatie Market Garden werd vanaf 2 oktober 1944 besloten "De Vliegende Hollander" elke week te laten verschijnen. Toen ook de elektriciteitsvoorziening in het nog steeds bezette deel van ons land door de Duitsers voor burgerge- bruik werd afgesloten, werd de verspreiding van deze nieuwskrant drastisch verhoogd. In november 1944 bedroeg het oplagecijfer bijna 4'A miljoen. Gedurende de beruchte hongerwinter in februari/maart 1945 werden liefst 6 miljoen exem plaren boven Nederland verspreid. De laatste editie van de "De Vliegende HoHanderB-nieuwskrant ver scheen op 10 mei 1945. Daarin stond op de voorpagi na breeduit het overweldigende nieuws, waar heel bezet Nederland zo lang naar had gesnakt: de capit ulatie van Nazi-Duitsland!*° Conclusie In het huidige tijdsgewricht met zijn overdaad aan communicatiemiddelen is het haast onvoorstelbaar hoeveel een simpel pamflet voor de Nederlandse burger in bezettingstijd heeft betekend. Het bevatte in die bange jaren steeds weer een bericht van hoop op betere tijden, dat afkomstig was uit een beschaafder wereld waar de vrije pers nog alle invloed in de maatschappij had. In ieder geval was het pamflet een zeer gewaardeerde tegenhanger van de van propaganda doordrenkte berichtgeving die het Duitse Nieuwsbureau dagelijks ten beste gaf. Het staat onomstotelijk vast dat pamfletten naast de BBC-radio-uitzendingen het moreel van de bezette burgers - vanaf de Noorse Noordkaap tot de Frans- Spaanse Pyrcneëngrens - in die donkere oorlogstijd enorm hebben gestimuleerd. Wat het effect ten aanzien van de Duitse burgerbevolking is geweest, kan niet met zekerheid worden ingeschat.19 Vermoedelijk is de geallieerde propagandabood- schap via de pamfletten soms al te nadrukkelijk overgekomen en kan daardoor zelfs een averechtse uitwerking hebben veroorzaakt. Dat zal zeker in de eerste oorlogsjaren het geval zijn geweest, toen de bevolking nog volop in de "Duitsland wint op allefron- ten"-euforie verkeerde. Voor de onder Duitse bezetting zuchtende bevolking in West-Europa vormde de "luchtkrant" evenwel een belangrijke, zo niet de enige echte nieuwsbron, waaruit moed en vertrouwen op een goede afloop van de oorlog kon worden geput. Zowel de RAF als de U.S. 8th Air Force hebben bij de verspreiding van dit nieuws ontegen zeggelijk dankbaar werk verricht, hoewel de betref fende vliegtuigbemanningen de waarde van deze bij zondere wijze van berichtgeving misschien niet of nauwelijks hebben beseft! om boven Nederland te worden ver spreid ter gele genheid van de verjaardag van H.M. 21

Spinner | 2002 | | pagina 21