Recent Verschenen: Marinevliegkamp "De Kooy" W.F. Visée Marinevliegkamp De Kooy - Beelden van een bevlogen eeuw" Uitgeverij CEHARO Den Helder, ISBN 90-803-7108-4; 208 blzn, 342 afbeeldingen. Prijs: fl 49,95. Eind jaren twintig van de vorige eeuw beschikte de MLD in Nederland over vier vliegkampen en één vliegterrein. Van dit aantal is alleen nog het Marinevliegkamp "De Kooy" tot op de huidige dag in bedrijf. Gedurende deze 83 jaren heeft de bakermat van de vliegende marine vele "ups" en nog meer "downs" gekend. Het is dan ook zonder meer een wonder dat de marineleiding kans heeft gezien het vliegkamp - vaak tegen alle politieke druk en afbraakpogingen in - als MLD-basis te behouden. Als 34e Commandant van het vliegkamp, tevens Commandant van de Groep Maritieme Helikopters, raakte KTZ Visée sedert zijn intrede zó gefascineerd door de felbewogen historie van zijn vliegkamp, dat hij het aandurfde een boek hierover samen te stellen. Als doelgroep hiervoor stonden hem allereerst alle op "De Kooy" geplaatste medewerkers en civiele medegebruikers voor ogen. Een vliegkamp met zo'n rijk verleden als werkplek en maritieme luchtbasis moest naar zijn mening ongetwijfeld de huidige kampbemanning interesseren en - mis schien - motiveren bij de vervulling van hun dagelijkse taak ten dienste van de militaire en civiele luchtvaart. Het uiteindelijk resultaat is een beeldreportage geworden met daarop aanvullend een vrij uitgebreide geschiedschrijving. In elf hoofd stukken en een nawoord is de auteur erin geslaagd een goed gestructureerd overzicht te geven van elf achtereenvolgende perioden vliegkampgeschiedenis. De tekst is zakelijk en ook een tikkeltje beschouwend van inhoud. Aan het menselijk aspect van toen en nu wordt ruimschoots aandacht besteed. Daardoor is een levendige getuigenis ontstaan hoe met vaak veel improvisatietalent en onder thans ondenkbare werkomstandigheden in vroeger tijden aan de instandhouding van het vliegkamp moest worden gewerkt. De gekozen opzet van dit boek bewijst evenwel hoe moeilijk het is aan de hand van allerlei fotomateri aal met name de vooroorlogse geschiedenis niet alleen vast te leggen, maar bovendien nog te etiket teren. Zo geeft de fascinatie van de fotografen van weleer voor het fenomeen vliegmachine geen enkel inzicht hoe gebrekkig het in feite met de vliegin structie op "De Kooy" was gesteld. Het vliegkamp leefde in die periode bij de gratie van de MLD in de Oost, die met name van 1928 tot 1940 een voor die tijd enorme technische ontwikkeling doormaakte. "De Kooy" werd helaas financieel niet in de gelegen heid gesteld ook maar enigermate aan de hieraan verbonden hogere kwaliteitsbehoeften bij de oplei ding van vliegend personeel en technici te kunnen voldoen. Het over-en-weer dienen van MLD-personeel heeft toen voor het vliegkamp dan ook weinig posi tieve bijdragen opgeleverd. Door gebrek aan midde len en faciliteiten konden de in de Oost verkregen praktische ervaringen dan ook nauwelijks aan een volgende generatie MLD-personeel worden doorgegeven. Door de thematische opzet van dit boek heeft de auteur slechts zijdelings deze droevige gang van zaken kunnen aanstippen. Het zou zeker de moeite waard zijn deze vooroorlogse periode in de MLD-geschiedenis wat dieper en in groter ver band te onderzoeken en te boek te stellen! Werkelijk meeslepend wordt de naaste toekomst van "De Kooy 28

Spinner | 2002 | | pagina 28