V ERANDERING TE OVER Vorig jaar maakte ik melding van weinig verander ing en veel consolidatie. Kijk ik terug op 2001 dan is er verandering te over. Nog niet zo lang geleden was er de discussie - niet zo hevig als een eeuw daarvoor- wanneer nu de nieuwe eeuw en daarmee het nieuwe millennium was ingegaan. De vraag werd nooit eenduidig beant woord. Dat we inmiddels een nieuw tijdperk betraden, staat nu voor een ieder vast, zeker na sep tember. Uw voorzitter zal beslist niet nummer zesentachtigduizend zijn, die u met zijn -door hem diepzinnig geachte- gedachten daarover lastig valt. Laten we hopen dat de frisse golf van beslistheid en besluitvaardigheid, die nu over de wereld waart, na ons als wijs en weldoordacht wordt beoordeeld. Wat deden we intussen in en voor het museum? *De Nieuwsbrief werd opgefrist en heet nu Spinner; de vele positieve reacties, die ik mocht ontvangen, heb ik doorgegeven aan Hans Berfelo. Hans mocht ook nog wat kritische reacties ontvangen, waarmee hij zijn voordeel doet in de verwachting dat de raadgevers ook medewerkers zullen blijken te zijn. 'Met ups en downs vordert het C.X project gestaag; we hopen daarover dit jaar meer in woord en beeld aan de donateurs en sponsors te kunnen laten zien. "Met de ervaringen van dit toch niet eenvoudige project in het achterhoofd durven we het toch aan om ook aan de productie van een F(rits) K(oolhoven) 51 te beginnen; de eerste 'hardware' haalden we in maart in huis, zoals u in de laatste Nieuwsbrief hebt kunnen lezen. "Na gedegen voorbereiding en met hulp van vooraanstaande Indonesische vrienden vond in augustus het lang verbeide magnetografische onder zoek plaats in de Brantas rivier naar overblijfselen van aldaar in 1942 afgezonken Fokker watervliegtu igen. Helaas werd geen positieve indicatie verkregen dat op de meest veelbelovende plaatsen ook maar iets aanwezig is. We zullen het onderzoek nog afs luiten met een algemene sweep om niets aan het toeval over te laten. De kans blijft aanwezig dat ondanks de vele inspanningen we tot de conclusie moeten komen dat deze unieke kans om de hand te leggen op authentieke bewijsstukken van het Nederlandse militaire en industriële kunnen een illusie blijkt te zijn. Als Stichting hebben wc dan geïnvesteerd in een illusie. Och, er zijn mindere illusies, die meer hebben gekost, niet waar? 'In het College van Advies namen we afscheid van Prof. Ir H.H. Wittenberg en bedanken we binnenkort de Heer D. Krook voor zijn inbreng en steun. Prof. Dr Ir J.L. van Ingen en Prof. Ir H. Tennekes komen dit college versterken. In het bestuur trad onze PR man Udo Buijs terug; we vonden een waardig opvolger in Lt.Kol.KLu b.d. Loe Baltussen. Deze wijzigingen krij gen de nodige aandacht op de Donateursdag. Daar wordt ook ingegaan op de wisseling van de wacht in de museumwinkel. Elders in dit nummer besteed ik daar verdiende aandacht aan. "Tegelijk met de verbouwing van de Vreeburghal heeft onze Stichting de museumwinkel vernieuwd; een en ander in goed overleg met de museumleiding en de vrijwilligers in de winkel. "Over de plannen voor een nieuw museum valt het nodige te vertellen. Zoals u weet moet het Leger en Wapenmuseum Delft verlaten en zoekt het naar een locatie voor een nieuw te bouwen museum in het Soesterbergse. Daarbij wordt gestreefd naar een samengaan met het Militaire Luchtvaartmuseum. Het was een -overigens hoogst positieve- verrassing dat de Luchtmachtraad, evenals even daarvoor de Legerraad, tegen het einde van het jaar ja zei tegen een museaal concept en een omvang van een nieuw te stichten museum, dat veler verwachting ver over steeg. Er moet nog veel worden uitgewerkt, maar het is wel duidelijk dat de inbreng vanuit de wereld van de militaire luchtvaart in dit nieuwe museum sub stantieel zal dienen te zijn. Het financiële aandeel 3

Spinner | 2002 | | pagina 3