ïi Bootsman Rinus Blankers was 22 april 1919 het eerste slachtoffer van een vliegongeluk op De Kooyfoto: via Nico Geldhof toren, werden bestemd voor inbouw en gebruik in de acht nieuw te bestellen Spijker lestoestellen4. Het Spijker V.2-project Helaas verliep de aflevering van het Spijker-lesvlieg- tuig niet volgens de eerder overeengekomen afspra ken met de fa. "Trompenburg". Waarschijnlijk ten gevolge van ondervonden vertragingen in ontwerp en ontwikkeling, alsmede door verlate materiaal leveranties kwam het prototype pas eind maart 1918 gereed. De beproeving vond op 9 april op Soesterberg plaats. Met het invliegen werd in eerste instantie de toenmalige Lt. F.H. van Heijst belast. Ook de LA-vliegers Versteegh, Steup, Land. Koppen en Duinker kregen de gelegenheid de school-Spijker aan de tand te voelen. Van marinezijde waren het de luitenants ter zee Doorman en Thomson die hun oordeel over de vliegprestaties van de V.2 mochten geven5. Zowel met de bestuurder alleen als volbelast met passagier werden de vliegeigenschappen als "goed" gekwalificeerd. De snelheid volbelast bedroeg circa 130 km/h, een hoogte van 1000 m werd in rond 5 minuten bereikt, terwijl het plafond met pas sagier op ruim 4000 m lag6. Op 13 augustus 1918 vond namens "Marine" een eerste contractwijziging plaats, waarbij het aantal bestelde toestellen werd verhoogd tot achttien stuks. Ook de nu onhaalbaar gebleken levertijden werden aangepast. Vanaf 16 september 1918 verplichtte "Trompenburg" zich in de daaropvolgende tien weken steeds één toestel aan te bieden. De resterende acht toestellen dienden daarna in een leveringstempo van twee stuks per week te worden aangeboden. Medio december 1918 moesten dus alle achttien toestellen, voorzien van de marineregis traties C.ll t/m C.28. zijn overgenomen. Uiteraard werd in dit gewijzigde contract ook de eerder overeengekomen totaalprijs van 88.000,- verhoogd tot 198.000,-7. Op 6 december 1919 volgde een tweede en tevens laatste aanvulling op het oorspronkelijke contract. Deze behelsde de levering van twee extra V.2 leervliegtuigen en acht luchtschroeven ingevolge een eerder door het Ministerie van Koloniën geplaat ste bestelling. "Koloniën" had dit proefcontract via het Munitiebureau bij "Trompenburg" laten annuleren omdat de Luchtvaart Afdeling van het KNIL besloten had tot aanschaf van een serie (veel goedkopere) AVRO 504K schoolvliegtuigen uit Britse oorlogsvoorraden. De eerste achttien Spijkers werden in de periode december 1918 t/m maart 1919 door "Trompenburg" afgeleverd. De laatste twee exemplaren met regi straties C.29 en C.30 kwamen pas in december 1919 gereed8. De Marine vliegt met S p ij ke r s In oktober 1918 werd de eerste serie Spijkers met registraties C.l 1 t/m C.18 voor de vliegopleiding op "De Kooy" ontvangen. Aangezien de eerder uit Zweden ontvangen leervliegtuigen in de praktijk geenszins aan hun doel beantwoordden, werden de Spijkers al direct als vervangers voor de Thulins

Spinner | 2002 | | pagina 11