m 1919 nog geen opleiding voor zeewaarnemers bestond. Die zou pas twee jaar later op het marinevliegkamp "De Mok" van start gaan. Beide ELTA-wedstrijden hebben voor de MLD zonder meer publiciteitswaarde opgeleverd. Helaas zou de Marinevliegdienst kort daarna op een minder positieve wijze volop in de publieke belang stelling komen te staan. De maat is vol! Nog tijdens de ELTA-manifestatie moest de MLD het verlies van twee vliegtuigen incasseren, waar bij dodelijke slachtoffers te betreuren waren. Het betrof in beide gevallen géén Spijker leervliegtuigen, maar tweepersoons drijvervliegtuigen van het type Friedrichshafen FF-33L. Op 2 augustus 1919 kwam als eerste toestel de V.24 kort na een demonstratie van Britse luchtschepen tijdens de landing bij Schellingwoude ten val. Hierbij raakte de vlieger LTZ 2 G.W. Bakker licht gewond. De tweede inzittende, sergeant-vliegtuigmaker A.S. Kroeger, werd door de crash op slag gedood. Ter voorbereiding van de door het ELTA-comité georganiseerde Hydro-rondvlucht maakte LTZ 2 J. Heckman op 11 september 1919 een oefenvlucht met de V.16. Tijdens de landing raakte deze Friedrichshafen in overtrokken toestand en kwam in de modder bij Schellingwoude terecht. Vlieger Heckman overleed als enige inzittende vrij wel onmiddellijk na deze val19. Vier maanden later, op 15 januari 1920, sloeg het noodlot andermaal toe. Ditmaal was "De Kooy" de plaats des onheils. Die dag verongelukte sergeant konstabel C.G. Lems tijdens een proefvlucht met de tweezits-Thulin jager B.l ten gevolge van vleugel breuk. Nog geen maand later, op 18 februari, moest de MLD wederom het verlies van een marinevlieger betreuren. Nu was het LTZ 2 A.J. Dulfer die met Spijker C.29 tijdens het afleggen van de vlieg- proeven voor het FAl.-brevet een dodelijke val maakte. Bij het vliegen van de voorgeschreven vijf achten op circa 100 m hoogte maakte hij de bochten té vlak. Zijn toestel slipte daardoor naar buiten en verloor zodanig veel snelheid dat het met de neus omlaag in een vrille geraakte. Met een vol toeren draaiende motor boorde de Spijker zich recht standig in de grasmat van "De Kooy". De 31-jarige Dulfer overleed de volgende dag aan de bekomen verwondingen20. De nieuwe reeks van ernstige vliegongevallen bij de MLD gaf de toenmalige Minister van Marine alle aanleiding tot uitvoering van een grondig onder zoek naar de kwaliteit van de bestaande marinevliegopleidingen. Behalve dit belangrijke aspect vond de Minister het ook noodzakelijk de hoedanigheid van de vliegerselectie en de medische Marine-escadrille op Maaldrift juli 1920. foto: via Nico Geldhof 4*6 17

Spinner | 2002 | | pagina 17