Recent Verschenen: Tussen eskadron en squadron munitie en gingen ze uit elkaar. Ik hoopte er nog een te kunnen pakken, maar zijn snelheid had ik niet. Ik was net van plan terug te keren toen een rookpluimpje in de romp mij waarschuwde dat de tweede man nu achter mij zat en mij beschoot. Mijn radio deed het niet meer. Terug op de bases bleek dat hij mij goed op de kor rel had. want aan beide zijden waren de liggers van de vleugels met een kogelgat doorboord. Gelukkig was kennelijk zijn kanonmunitie op. De gaten waren zo goed door het midden van de liggers, dat de sterkte weinig werd beïnvloed en ik de machine als vliegwaardig heb laten doorvliegen. Onze laatste machines werden vernield door een plotselinge aan val vanuit het Zuiden. Het was een wonderlijke ervaring al vastgebonden op je chute ineens licht spoor kogels onder en voor je benen te zien en er toch onbeschadigd uit te komen. Mijn machine brandde verder naar de staart. De machine van Van der Stok werd in de brandstoftank geraakt en ging als een fakkel branden. Naar mijn herinnering had Van der Stok er nog niet ingezeten zoals het mij overkwam. De houten hangaars aan de Oostzijde met de onderkomens van de manschappen gingen ook in brand. Gelukkig gingen de gebouwen aan de Noordzijde er niet aan en konden de mannen van de fabriek nog aan de slag om een paar van onze vlieg tuigen op te lappen. Ik werd er nog bijgehaald toen het voorkanon uit de van Schiphol gevluchte T.V op een eigen gemaakte affuit werd geplaatst om de grondafweer te versterken. Zo enthousiast waren de mensen van de Marine. Ook een dikke pluim voor de matrozen die tijdens de aanval, waarbij vlak voor hen onze vliegtuigen werden beschoten, door gingen met hun afweervuur. Jammer zonder zicht baar resultaat. Die bovengenoemde T.V heb ik nog begeleid toen die aan kwam vliegen. Hij werd zwaar beschoten door onze grondafweer, gelukkig herkenden ze mijn D.XXI en hield het schieten op. Toen alles duidelijk stuk was hielden de Duitse aan vallen op en trokken mijn collega's naar de stad. Voor de TD was er nog heel wat te doen. De le JaVA werd de volgende dag naar Buiksloot overgeplaatst. Ir H. Doppenberg (toen 2e lt. vlieger) >7" P.HA Schmidt Crans, Tussen eskadron en squadron" Uitgegeven in eigen beheer. 77 bladzijden, 83 afbeeldingen. Het boekje is te bestellen door 8,50 (incl. verzend kosten) over te maken op postbanknummer 539745 t.n.v. P.H.A. Schmidt Crans te Soest, onder vermel ding van naam en adres van de besteller. Door Piet Schmidt Crans werd dit boekje als beknopte autobiografie geschreven met een voor hem belangrijk doel voor ogen: de erenaam O.V.W. (Oorlogsvrijwilliger) te behouden en nog eens onder de aandacht te brengen, zodat het niet onder gaat in de ruimere benaming "veteraan". Het gedeelte dat de periode "Oorlogsvrijwilliger" behandelt, is maar een deel van het afwisselende leven dat de auteur in dit boekje beschrijft. Beginnende bij zijn jeugd in Hattum onder Zwolle, vertelt hij over zijn eerste ervaringen met de oorlog, daarbij met "flashback's" herinneringen ophalend. 27

Spinner | 2002 | | pagina 27