F( o u iNt het museum r J Toekomst MLM De voorbereidingen voor het nieuwe museum komen langzaam maar zeker in een beslissend stadium. Belangrijkste aandachtspunt vormt op dit moment de locatiekeuze. De Stuurgroep 'Nationaal Militair Museum' heeft in januari, na bestudering van alle mogelijke opties, besloten dat in eerste instantie zal worden bekeken of het nieuwe museum kan worden gehuisvest op de Prins Bernhardkazerne in Amersfoort. Indien deze optie haalbaar is, dan zal de collectie van het huidige MLM over een aantal jaren verhuizen naar Amersfoort. Bij de keuze voor Amersfoort heeft meegespeeld dat een belangrijk deel van het Kamp van Zeist op dit moment een justitiële bestemming heeft en, naar verwachting, de komende tijd ook zal behouden. Door de loop der dingen is dat inmiddels bewaarheid. Het Lockerbieproces werd op 14 maart beëindigd en op diezelfde dag kwam het bericht in omloop dat het Ministerie van Justitie op korte termijn "bolle tjesslikkers" zal gaan onderbrengen op de zuidzijde van het Kamp van Zeist. Gegeven deze justitiële bestemming blijft er op het resterende deel van het Kamp van Zeist onvoldoende manoeuvreerruimte over om nieuwbouw voor het 'NMM' te plegen en tegelijker tijd het huidige MLM open te houden. Inzet is steeds geweest dat het MLM pas zal sluiten wanneer het nieuwe museum gereed is. Op dit moment lijkt de kans, al met al, groot dat het MLM zijn huidige stek gaat verlaten, een toekomstper spectief dat bij velen ongetwijfeld gemengde gevoelens zal oproepen. Mogelijk ook bij u als donateur van de Stichting Vrienden van het MLM. De afgelopen decen nia zijn het MLM en het Kamp van Zeist immers onlos makelijk met elkaar verbonden geweest. Het zal even wennen zijn, maar het gaat er uiteindelijk om dat de zo zorgvuldig bij elkaar gebrachte collectie van het MLM voor de toekomst behouden blijft en op eigen tijdse wijze kan worden tentoongesteld. Het voor het Nationaal Militair Museum ontwikkelde basisconcept biedt daarvoor, naar mijn stellige oordeel, de ruimte en de mogelijkheden. De eigen identiteit van de Militaire Luchtvaart zal in het nieuwe museum goed tot zijn recht komen, maar daarnaast zal ook de bredere context van de Nederlandse defensie aandacht krijgen. Bovendien zal de rijke collectie van het Legermuseum in het nieuwe museum opgaan. Mocht u vragen hebben over de plannen die in voor bereiding zijn, dan is de directie van het MLM uiter aard te allen tijde bereid daarover nadere uitleg te verschaffen. Vreeburghal In het kader van het tweesporenbeleid dat het MLM hanteert, vormt de verdere verbetering van de Vreeburghal een belangrijk speerpunt. Op dit moment zijn de voorbereidingen voor de aanmaak van nieuwe tekstborden bij de toestellen in volle gang. Daarna vol gen de presentaties met betrekking tot KLu en MLD sedert 1950, de restyling van de motorenlijn en de bewapeningslijn. Al met al een traject van werkzaam heden dat veel tijd en inspanning vergt, maar het betreft hier een investering in de diepte, die ook op de langere termijn, bij de voorbereidingen voor het nieuwe museum, rendement zal opleveren. In die zin nemen wij met de herinrichting van de Vreeburghal in zekere zin ook een bescheiden voorschotje op de toekomst. Collectie Bij de verwerving van nieuwe objecten voor de collectie geldt in de regel dat de aanhouder wint. Vaak gaat het om taaie processen die veel aandacht vragen. Een voor- 3

Spinner | 2002 | | pagina 3