autoriteiten werd bijgewoond, door generaal-majoor P.M A Vorderman (directeur materieel KLu) aan de directeur van het MLM DrJAM.M. Janssen overgedragen. In zijn toespraak zei Dr Janssen o.a.: "Vandaag richten wij de schijnwerpers op de helikopters in de collectie van het MLM en dat doen wij samen op een strate gische plaats in het hart van de Vreeburghal. waar de naoorlogse militaire luchtvaart centraal staat". Tot nu toe heeft het museum de beschikking over een viertal verschillende helikopters. Op korte termijn hoopt het museum ook een Augusta Bell 204B helikopter aan de bestaande collectie te kunnen toevoegen. Door de jaren heen heeft de Bölkow zowel de KLu als de KL grote diensten bewezen, vooral als observatiehelikopter. Het toestel is daarnaast veelvuldig gebruikt voor verbindingstaken, personen vervoer en gewondentransport. Een midlife upgrading in de tweede helft van de jaren '80 heeft bijgedragen aan een verdere optimalisering van de inzetmogelijk- heden van het toestel. Er werd een Doppler navigatie systeem in de helikopter ingebouwd, terwijl de vliegers de beschikking kregen over Night Vision Goggles. Deze combinatie van aangebrachte voorzieningen opende de mogelijkheid om ook in de nacht te kunnen vliegen. Na deze midlife upgrading heeft de B-37 onder meer dienst gedaan bij een aantal out of area operaties. De eerste maal gebeurde dat in 1994. toen de helikopters deel gingen uitmaken van een helidetachement van het 299-squadron dat werd uitgezonden ter ondersteuning van het lle infan- teriebataljon van de lle Luchtmobiele brigade, gelegerd in Srebrenica. Een tweede uitzending, waarbij de B-37 was betrokken vond plaats in 1996. Op 10 juli van dat jaar vertrok een Bölkow-detachement van het 299-squadron naar de Balkan om als onderdeel van IFOR te gaan opereren in de Britse sector van Herzegovina, zulks in nauwe samenwerking met het 652e-squadron van het le Regiment van het Army Ar Corps. De Bölkows wer den gestationeerd nabij Gornji Vakuf en vooral ingezet voor verbindingstaken en het vervoer van passagiers, commandanten en verlofgangers. De helikopters ver schenen bij deze gelegenheid weer ten tonele in de inmiddels vertrouwde out of area configuratie, daar de witte kleur weer had plaats gemaakt voor een cam- ouflagekleur. De helikopters waren nu ook uitgerust met twee handmatig bedienbare flare dispensers. In december 1996 keerde het detachement in Nederland terug. In 1997 werd andermaal koers gezet naar het voormalige Joegoslavië nu voor ondersteun ing te verlenen bij de gemeenteraadsverkiezingen in Bosnië. Vervolgens werden de Bölkows in de nadagen van de Kosovo-crisis opnieuw naar de Balkan gedirigeerd. De eerste standplaats in juli 1999 was Farke in Abanië, daarna verkaste het heli-detachement via Prizren in het najaar van 1999 naar Toplicane. beiden in Kosovo. Het ging hier om het verlenen van hand- en spandiensten voor de Multi National Brigade South. Ook bij deze uitzending was de B-37 opnieuw van de partij. Bij alle voorgaande uitzendingen zijn telkens de vier uitgezonden Bölkows ongeschonden op Nederlandse bodem teruggekeerd. De laatste maal was dat echter niet het geval. Op 3 december 1999 kwam de B-37 tijdens een verkenningsvlucht in de proble men. De B-37 was die dag vertrokken voor een missie in het grensgebied van Abanië en Kosovo. Hierbij was de taak van de vliegers om in voornoemd gebied ille- De Bölkow Bö 1Q5CB-4 B-37, zoals deze nu in de Vreeburghal staat opgesteld. 7

Spinner | 2002 | | pagina 7