DONATEURSAVOND 4- OP 25 MAART J.L. 4- gale houtkappraktijken in kaart te brengen en waarbij voorts uitgekeken diende te worden naar verborgen wapendepots. Maar vanwege het feit dat beide vliegers door de ter plekke laagstaande zon werden verblind vlogen zij met de helikopter tegen drie hoogspan ningskabels van 10.000 volt die niet op de kaart waren aangegeven. Een voorzorgslanding bleek noodzakelijk. Met veel kunst en vliegwerk kon op het land machtkamp bij Prizren worden geland. In de lucht had een van de kabels de buitenantenne van de helikopter geraakt waardoor deze afbrak en het elek tronische systeem van het toestel zwaar beschadigd was geraakt. De Bölkow is vervolgens door een Duitse Sikorsky CH-53 hangend aan een sling naar Toplicane vervoerd. Vervolgens is de B-37 op 12 januari 2000 wederom onder een CH-53 helikopter naar Skopje overgevlogen en vandaar op een dieplader naar Nederland overgebracht. Omdat de Koninklijke Luchtmacht reeds plannen had voorbereid om de Bölkows op termijn uit te faseren werd na een grondig technisch onderzoek besloten om de B-37 niet meer te repareren. Economische overwegingen hebben daarbij de doorslag gegeven. Thans zijn op de vliegbasis Gilze- Rijen nog 15 Bölkows luchtwaardig. Pol de Soeten 8 Meer dan tachtig donateurs gaven acte de présence in het Militaire Luchtvaart Museum op maandagavond 25 maart j.l. In samenwerking met de directie van het museum werd door de Stichting Vrienden van het MLM een speciale avond voor haar donateurs gehouden. De in de Generaal Snijdershal gehouden bijeenkomst voorzag die avond in een tweetal voordrachten. Na het welkomstwoord van de vice-voorzitter van de stichting Commandeur b.d. R. Zeijlemaker, leidde de directeur van het MLM, DrJAM.M. Janssen, de eerste spreker in. Door het Hoofd van de Sectie Luchtmachthistorie in Den Haag, Drs R. de Winter, werd een voordracht gehouden met als titel: De Koninklijke Luchtmacht en het conflict in voormalig Joegoslavië 1991 - 1995. Als co-auteur van het in 2001 bij Sdu Uitgevers ver schenen boek Check the Horizon kon hij als geen ander zijn toehoorders meevoeren door de jongste geschiedenis van de KLu, na de val van de muur in 1989. Gedreven vertelde hij over de verschillende KLu- onderdelen en hun uitzendingen met als zwaartepunt de operaties boven Bosnië vanaf de Italiaanse vliegbasis Villafranca en de activiteiten die daaraan vooraf gingen. Indruk maakte vooral de situatie rond Srebrenica en het gebrek aan luchtsteun. Dat vele factoren daaraan debet waren werd door De Winter duidelijk gemaakt. Door het verschijnen medio april van het lang verwachte rapport van het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocumentatie over de gebeurtenissen rond Srebrenica in juli 1995 kreeg zijn lezing een hoog actualiteitsgehalte. Na de pauze werd door de directeur van het MLM de tweede spreker van de avond. Ir W.F. Helfferich geintroduceerd. Zijn voordracht droeg als titel: Met het vizier op scherp. Tegen de achtergrond van het fraaie fotowerk, waarmee Helfferich op dat moment in het MLM exposeerde, vertelde hij over 40 jaar ervaring in de luchtvaartfotografie. Aan de hand van hoogtepunten in de ontwikkeling van die fotografie vertoonde hij vele luchtvaartfoto's uit die verschil lende periodes. Met behulp van de hedendaagse digi tale techniek liet hij zien, dat foto's niet alleen mooier gemaakt kunnen worden, maar ook gemanipuleerd. Beide sprekers werden voor hun bijdrage hartelijk bedankt en door commandeur b.d. Zeijlemaker van een "vriendenprijs" voorzien. Ter afsluiting van de avond kon met Helfferich een rondgang door zijn expositie worden gemaakt, waarna rond 21.30 uur deze speciale avond werd beëindigd. j_jans Berfelo

Spinner | 2002 | | pagina 8