dingen voor de marinevliegoplei Nico Geldhof Dc C-13 klaar voor de vlucht vanaf MVK De Kooy. foto: via Nico Geldhof Eind 1919 ontving de Marine Luchtvaartdienst de eerste serie Spijker V.2 lesvliegtuigen van de Fa. Trompenburg". Vanwege de onbetrouwbare rotatiemotoren waarmee deze toestellen waren uit gerust, kregen deze "Draadnagels" op het Marinevliegkamp "De Kooy" al gauw een slechte reputatie. Op zoek naar een geschikt type schoolvliegtuig Ten gerieve van een snelle opbouw van het marineluchtwapen in Nederland als ook in Oost- Indië ontstonden reeds in 1917 bij de Koninklijke Marine concrete plannen voor het oprichten van een eigen vliegschool. Voorlopig werd voor de opleiding van nieuwe marinevliegers gebruik gemaakt van vliegtuigen en faciliteiten zoals aanwezig op het vliegpark Soesterberg. waar de Luchtvaart Afdeling (LA) van de Koninklijke Landmacht haar voornaam ste basis had. Ook de instructie werd in die beginpe riode door de LA verzorgd. Deze samenwerking was slechts van tijdelijke aard tot het marinevliegkamp "De Kooy" in gebruik zou worden genomen. Na de indienststelling begin oktober 1918 kon de Koninklijke Marine (KM) de voorgenomen plannen in uitvoering brengen. Realisering hiervan kostte evenwel heel wat tijdrovende inspanningen, ook al omdat direct géén lesvliegtuigen voor de eerste vliegopleiding ter beschikking stonden. Op Soesterberg, toen de bakermat van de Nederlandse militaire luchtvaart, waren de vliegop- leidingen reeds enige jaren in bedrijf. Vanwege een acuut gebrek aan lesvliegtuigen was evenwel in die beginjaren een zeer matige voortgang geboekt. Anno 1918 verkeerde de Soesterbergse Vliegschool zodoende nog volop in een geboorteproces. Na afloop van de Wereldoorlog zou deze situatie zich evenwel drastisch wijzigen. Allengs was een opmerkelijke verbetering te zien, doordat o.m. de nodige fondsen voor uitbreiding van de opleidingen 9

Spinner | 2002 | | pagina 9