r andere zijde van het Kanaal. In een luchtgevecht was dit toestel de Hawker Hurricane volledig de baas, terwijl ook de Supermarine Spitfire Mk. Vb het op verschillende punten moest 'afleggen'. Tussen half juni en eind december 1941 verloor RAF Fighter Command tijdens gevechtsacties dan ook niet minder dan 395 vliegers.4 Eerste missie In deze periode maakte Godefroy zich op voor zijn operationele debuut. In juni 1941 was het zover en nam hij onder leiding van de legendarisch Britse jachtvlieger Bob Stanford Tuck - die de Nederlandse Canadees overigens deed denken aan 'Leslie Howard's scarlet pimpernel' - deel aan zijn eerste offensieve missie. Het was meteen bijna de laatste voor de nog onervaren Godefroy die als 'tail-end- Charlie' aan de buitenkant van de V-formatie vloog: Suddenly people began reporting enemy aircraft. '109, seven o' clock!' While I was looking at seven o'clock the squadron turned, and I went sailing straight ahead. In an instant, I was miles from my squadron now on their way home. With my throttle wide I gave chase, kicking my tail out of the way from time to time to check the blind spot beneath it. Suddenly the voice of Bob Tuck came over the RfT, now languid and indifferent. We managed to get a brace or two. Well be back in twenty minutes. Do put on the tea, we're simply parched.' I thought: Tea. I'm glad you're all right. What about me?' The last thing in the world I wonted at that moment was a cup of tea. After what seemed to be an eternity of weaving and searching, I crossed over the French coast, but not until I was over Dover did I draw abreast of my squadron.5 Korte tijd later schakelde het 401 Squadron over op Spitfire Mk.Vb's en ging het deel uitmaken van de inmiddels fameuze Biggin Hill Wing onder leiding van de Schotse Wing Commander J. Rankin. Ondanks het betere materieel hield Godefroy zich in deze periode nog voornamelijk bezig met de kunst van het overleven. Wellicht was zijn voorzichtigheid de reden voor zijn overleven. Op 27 oktober 1941 bijvoorbeeld, keerden van een confrontatie met Bf 109's van Jagdgeschwader 26. maar liefst vijf Spitfres niet terug van een missie waaraan ook Godefroy deelnam. Een zesde toestel ging boven het Verenigd Koninkrijk verloren waarbij de vlieger zich met zijn parachute wist te redden. Ondanks dat Godefroy in de maanden daarop hoe langer hoe meer ervaring ervaring opdeed en zo nu en dan een Duits vliegtuig in zijn vizier wist te krijgen, gelukte het hem tijdens zijn eerste tour nog niet successen te boeken. Tot zijn spijt - 'After a long series of unproductive encounters, I had finally been 'turfed'- werd Hugh in april 1942 overgeplaatst naar een Air Fighter Development Unit (AFDU) op Duxford. Achteraf bezien was de over plaatsing wellicht beslissend voor het verdere ver loop van zijn carrière. Op Duxford vloog hij niet alleen 47 verschillende typen vliegtuigen, waaron der de Focke Wulf Fwl90. hij kreeg er ook het zoge naamde deflection shooting (rekening houden met de afwijking van de kogel en de snelheid van het doel) onder de knie, een techniek waar hij in zijn tweede 'tour', zes maanden later, de vruchten van zou plukken. 10

Spinner | 2002 | | pagina 10