ïi Tweede toursuccessen en promotie In november 1942 meldde Godefroy zich aan de poort van het vliegveld Kenley voor een nieuwe peri ode als operationeel vlieger bij het 401 Squadron. De Wing werd inmiddels geleid door Wing Commander B. Kincombe. Kort daarop echter, werd het 401 Squadron voor een rustperiode naar een vliegveld in het noorden van Groot-Brittannië overgeplaatst. Godefroy vroeg overplaatsing aan naar het 403 'Wolf Squadron, wat werd toegestaan. Al snel wierp de opgedane ervaring zijn vruchten af: op 17 januari wist Hugh twee Focke-Wulfs nabij Fécamp te beschadigen, terwijl hij drie dagen later zijn eerste overwinning behaalde. 'At last I would have a con firmed victory', schreef hij in zijn oorlogsmemoires, 'The feverish compulsion had left me - the hunting dog had brought back his first bird. The jinx was broken'. In de periode tot 1 juli 1943 schoot hij nog eens vijf Duitse jachtvliegtuigen neer en beschadigde een zesde. Godefroy trad daarbij toe tot de rangen der 'azen'. Na de zomer van 1943 zou hij nog eenmaal zegevieren: op 24 september 1943 vernietigde hij een Focke-Wulf Fw 190, waarmee zijn totaal kwam op zeven vernietigde en drie beschadigde vlieg tuigen.6 De luchtoverwinningen brachten ook de carrière van Hugh in een stroomversnelling. Nadat hij in maart een van de Flight Commanders werd, volgde in juni 1943 de benoeming tot squadroncommandant en de bijbehorende promotie tot Squadron Leader. Inmiddels was enkele maanden eerder, in maart, het bevel over de Canadese Wing overgenomen door de 'topscorer' onder de Britse vliegers. Wing Commander J.E. 'Johnnie'Johnson. Johnson - 'flying discipline was the only discipline he was interested in; he didn't give a tinker's damn what we did on the ground' - vergaarde al spoedig groot respect van zowel het grond- als het vliegende personeel. In de periode van zijn commandantschap tot september 1943 zou Johnson maar liefst twaalf Focke-Wulf Fwl90's en een Bf 109 als vernietigd claimen en verschillende anderen beschadigen.7 Bij afwezigheid van Johnson ging Godefroy in de tussenliggende periode steeds vaker de eigen Wing, soms aangevuld met andere Wings, aanvoeren. In de nazomer van 1943 werd dit formeel bekrachtigd toen Godefroy de 36 vlieg tuigen tellende 17 (later 127) Wing officieel ging leiden. Inmiddels was hij in mei 1943 gedecoreerd met een Distinguished Flying Cross (DFC) waarop in sep tember van hetzelfde jaar een Bar volgde. Vanaf eind 1943 ging Hugh's eenheid deel uitmaken van de 2nd Tactical Air Force (2nd TAF) die de invasie in Normandië moest gaan ondersteunen. Godefroy zou deze landing niet als Wing Leader meemaken. In april 1944 werd hij op rust geplaatst en ingedeeld bij de staf van Air Vice-Marshal (AVM) Sir H. Broad- hurst. Daarmee was zijn operationele carrière ten einde. Tussen 1941 en 1944 vloog hij in totaal 289 missies. In dezelfde periode werd hij opnieuw onderschei den: ditmaal met de Distinguished Service Order (DSO). Godefroy ging de Britse 'ijzervreter' Broadhurst Wing Commander H.C. Godefroy en zijn Spitfire Mk.IX, MK341. {foto: via SLH).

Spinner | 2002 | | pagina 11