r\ - -> decennia eerder in een met rook en vlammen gehulde nauwe Spitfire-cockpit, maar op 3 april 2002 overleed thuis in Myrtle Beach in het Amerikaanse South Carolina, Dr. Hugh Constant Godefroy. De Nederlandse Canadees maakte tijdens de oorlogsjaren furore als jachtvlieger in de RAF. Zijn ervaringen legde hij begin jaren '80 vast in het boek Lucky 13. Nederlands paspoortmaar boven alles Canadees De tijdens de oorlogsjaren hoog gedecoreerde Godefroy was in doen en laten op en top Canadees. De wortels van Godefroy's 'maple leaf lagen evenwel niet in Noord-Amerika, maar op Java. Op 28 oktober 1919 kwam de oorlogsvlieger in Soekaboemi ter wereld als zoon van een Nederlandse vader en Canadese moeder. De band met Nederland en Nederlands-Indië zou overigens maar beperkt blij ven. Reeds in 1925 verhuisde het gezin naar Toronto in Canada. Daar verdwenen de - door zijn vader, een mijnbouwingenieur, tevergeefs aangehangen - Nederlandse normen en waarden in de opvoeding al snel naar de achtergrond. Godefroy groeide op in de beschermde, strikte upper class van Toronto, waar ijshockey en rugby voor de jeugd een centrale plaats innamen. In 1939 doorliep de Nederlandse Canadees een opleiding tot ingenieur. Het tot zinken brengen van de SS Athenia op 3 sep tember 1939 door de Duitse U-30, slechts enkele uren nadat Groot-Brittannië aan Duitsland de oor log had verklaard, was voor Godefroy en zijn vrien den aanleiding zich vrijwillig aan te melden voor militaire dienst.1 In Canada bestond geen dienst plicht. Op het passagiersschip dat ten noordwesten van Groot-Brittannië ten onder ging bevond zich Godefroy's 'date'. Hoewel achteraf bleek echter dat zij zich niet onder de 112 slachtoffers bevond, begaf de jonge Canadees zich samen met zijn vrienden John Weir en Jim Scott naar een van de recruterings- bureaus van de Canadese krijgsmacht. Allen gaven Drs. P.E. van Loo, Sectie Luchtmachthistorie F/0 Hugh Constant Godefroy. (foto: via SLH). 8

Spinner | 2002 | | pagina 8