- C •- W V (28 oktober 1919 - 3 april 2002) 2_ r\ Y 7 -j* - r\ r zich op voor een vliegende functie bij de Canadese luchtmacht, de Royal Canadian Air Force (RCAF). In de keuze om actief aan de oorlog te gaan deelnemen, hadden de jongens hun ouders niet gekend. Godefroy's vader, 'a Dutch Hugenot raised in a land of peace', reageerde allesbehalve gelukkig op Hugh's beslissing: Join the Air Force! Monumental stupidity! Stop a career engineering to become involved in the violance of this senseless war - what are you thinking about, Hughie? The Germans, after all, are intelligent people. The Netherlands of course, will stay neutral, and the Germans will certainly not invade Holland. This is none of our business.2 Desondanks vonden de drie hun weg naar de opera tionele gelederen van de Canadese luchtmacht. Godefroy en Weir werden beiden geschoold tot jachtvlieger, Scott kwam als waarnemer in RAF Coastal Command terecht. Eenmaal in Groot- Brittannië verloren ze elkaar spoedig uit het oog. Sergeant James Philip Scott, die als waarnemer bij het 22 Squadron werd ingedeeld, verloor zijn leven op 6 april 1941, toen de Beau/ort-torpedobommen- werper waarin hij vloog bij een aanval op schepen in de haven van Brest werd neergeschoten. Duitse militairen troffen in het vliegtuigwrak Scott achter de stuurknuppel aan, vermoedelijk omdat de vlieger, Flying Officer K. Campbell, tijdens de aanvals- run was gedood. Overigens werd aan Campbell, op basis van ooggetuigenverslagen van het Franse verzet, in 1942 de hoogste militaire onderscheiding, het Victoria Cross, verleend.3 Ook Godefroy's maatje Pilot Officer John Weir delfde al spoedig het onder spit: op 8 november 1941 werd hij met z'n Spitfire boven Frankrijk neergeschoten. Hoewel gewond. overleefde hij de crash. Wel wachtte Weir ruim drie jaar krijgsgevangenschap. Enkel Godefroy wachtte een glanzende carrière waarin hij van Pilot Officer (tweedeluitenant) op zou klimmen tot Wing Commander flying (luitenant-kolonel) én aas: in zijn operationele loopbaan vernietigde hij zeven vijan delijke vliegtuigen en beschadigde drie andere. Opleiding en eerste opera tionele schreden9 Zover was het in juni 1940, toen hij na geruime tijd wachten werd opgeroepen, echter nog lang niet. Tijdens de hoogtijdagen van de Battle of Britain maak te Godefroy zich in Canada de basisvaardigheden van het vliegen eigen. De linkshandige Hugh toonde zich volgens zijn vlieginstructeur niet bijster talent vol. Desondanks kreeg hij de kans om na achten- eenhalf uur instructie 'solo' te gaan. Ook het vervolg van zijn vliegopleiding doorliep hij met goed gevolg. Na het behalen van zijn vliegbrevet arriveerde hij in februari 1941 in Groot-Brittannië, waar hij eerst voor aanvullende operationele training naar No. 56 Operational Training Unit werd gedirigeerd, alvorens hij in april 1941 bij het 401 Squadron op Digby werd geplaatst. Deze eenheid, vliegend met Hawker Hurricane Mk.IIA's, vormde samen met het op het zelfde vliegveld gestationeerde 402 Squadron de kern van de nog te vormen Canadese Wing met drie squadrons. RAF Fighter Command had het op dat moment nog geenszins gemakkelijk. De Slag om Engeland was weliswaar in het voordeel van de RAF beslist, maar de eerste offensieve speldenprikken die vanaf het voorjaar van 1941 met onder meer zoge naamde Circus-operaties een aanvang namen, gingen gepaard met zware verliezen. Dat was niet in de laatste plaats te wijten aan de introductie van de Focke-Wulf Fw 190 bij de Jagdgeschwader aan de 9

Spinner | 2002 | | pagina 9