Vóór aanvang 'Goodwill Flight' 11 juli 1952, v.l.n.r.: v.d. Kop. It USN Puccini, Harte, Mulder, Poelder, v. Overmeire En zo was het! En hoe! 'Engine at maximum conti nuous power, wheels up, then flaps in and bring her at climbing speed 165 knots to 8000 ft.' De AD. licht als hij toen was. klom met zo'n 3000 vt per minuut, een ware openbaring. Een instructeur diende als 'chase pilot' en gaf aan wat er allemaal gedaan moest worden: wielen uit, gas terug, overtrekken, klappen uit. weer overtrekken. 'Watch your stalling speed, keep five knots just above it (=95 kts). That will make you a carrierpilot.' Dan volgde een top speed run, waarbij de snelheid tot over de 300 kno pen opliep en dan kwam het moment voor de eerste landing. Aan de baan stond een instructeur om via de radio eventueel enige begeleiding te geven. 'You look fine, just land the baby!' Vervolgens werd een doorstart gemaakt en volgden nog vijf landingen met aan het eind een 'full stop'. Na die eerste vlucht en felicitaties van de 'plane cap tain' (d.i. de technicus, paai van het toestel), volgde een uitgebreide de-briefing. Een intensieve training Toen we het starten en landen ook 's-nachts goed onder de knie hadden, met er tussendoor diverse oefeningen, kwam het formatievliegen aan de beurt. Op Gilze hadden we geleerd in een 'step-up'-formatie te vliegen, m.a.w. in een bocht bleven de vliegtuigen in één vlak. De USNavy had als doctrine dat de vlieg tuigen in een horizontaal vlak bleven, terwijl de bocht werd gemaakt. Dat heeft enige voordelen en het was daarom even wennen. Ook stunten werd beoefend. De Skyraider, groot als die was en zonder de zware lading, toonde zich zeer gedwee. Het rollen ging heel snel en vlot. Loopings kon men gemakkelijk al hoogte winnend maken. En 12

Spinner | 2002 | | pagina 12