de politici als kemphanen tegenover elkaar. De USNavy betoogde dat een groot deel van de Air Force niet eens wist wat het boordvliegen behelsde. Zo ontstond het plan Sambal Flight aan het einde van de cursus de gebruikelijke overland vlucht te laten maken in de vorm van een 'goodwill' vlucht, waarbij dan ook werd aangetoond hoe de Navy inter nationaal in hoog aanzien stond en wat er met MDAP kon worden bereikt. Het werd dus een PR- vlucht. Wij werden gebriefed hoe de media te woord te staan. Aldus vertrok Sambal Flight op 11 juli 1952, geleid door It. Puccini, van Cabaniss naar El Paso waar ook een detachement van de Air Force lag. De ontvangst was hartelijk. Dat geschiedde ook op de vliegbasis Tuscon, waar de B-47 strategische bommenwerpers stonden. Daar gebeurde het dat de brandweer uitruk te, menend dat het vleugelvouwen niet normaal was. Een kolonel was onze gastheer en die wilde liefst ons laten blijven, maar we moesten nog naar San Diego om er op het marinevliegkamp Los Alamitos te lan den en er te overnachten. Daar stond een hele batte rij pers ons op te wachten, zoals dat ook al eerder het geval was. In die periode was er ook een staking aan de gang over benzine. Daarvan liet de kwaliteit te wensen over en daarom was ons al vóór ons vertrek uit Cabaniss geleerd telkens de benzinefilters zelf te con troleren. Soms bleek er inderdaad wat vuil in de ben zine te zitten, hetgeen problemen kon geven. Na een plezierige avond, waarbij mevrouw Boer, van origine een Nederlandse, ons op haar ranch gastvrij heid bood, vertrokken we de volgende dag welge moed naar Alameda, het marinevliegveld aan de baai van San Francisco. Ik zou leider van de formatie zijn. Tijdens de start bonkte plotseling mijn motor bij vol vermogen geven. Wat te doen? Het verdween echter bij wat minder vermogen om na een poos weer terug te komen, als ik aan het gashendel kwam. Naarstig keek ik uit naar een plek om eventueel een noodlan ding te maken. Ik stelde Puccini ervan op de hoogte en besloot zo goed als het ging door te vliegen en zo voorzichtig mogelijk met het gashendel om te gaan. Bij San Francisco begon het weer. De toeren fluctu eerden. zodat ik vroeg meteen te mogen landen. Meteen kreeg ik toestemming van de verkeersleiding. Intussen vlogen we boven de stad met vele wolken krabbers, een angstig gezicht, maar ik zag gelukkig de aangegeven startbaan van Alameda, waarvan het gehele veld was verhard. Dat gaf een zekere gerust stelling, zeker omdat de motor ineens al schokkend de geest begon te geven. Ik had echter de goede hoog te en wist dat ik kon landen. Met wielen uit en klap pen in de landingsstand maakte ik een eitje (dat gebeurt meer, wanneer je in je rikketik zit) en rolde naar een groep mensen die kennelijk ons opwacht ten. Een parkeerder gaf nog enige tekens en weldra zag ik ook onze andere vliegtuigen aankomen. Niemand van de toeschouwers had opgemerkt dat er iets mis was. Ik vertelde een oudere onderofficier vliegtuigmaker wat ik had ervaren. Hij zou meteen actie nemen. De ontvangst was zeer hartelijk, mede door de Amerikanen, maar ook door onze consul-generaal Jhr (Dick) van Karnebeek. Er was een heel programma voor ons met een bezoek aan Top of the mark. Fishermans warf, een nachtclub met 'the woman in the fishing bowl' en meer. De volgende middag terug op Alameda hoorde ik dat ik in de start van Los Alamitos een 'backfire' (terug slag) had gehad en dat daardoor de luchtinlaat gedeeltelijk was geblokkeerd. Alles was echter gerepa reerd en mijn motor liep weer 'als een zonnetje'. Op de terugweg deden we Los Alamitos weer aan en vlogen daarna door naar El Centro, een grote basis van de USNavy, waar wapens en vliegtuigen werden beproefd.(een soort Top-gun centrum). Van El Centro ging het de volgende ochtend naar El Paso, waar we tankten en weer gewaarschuwd wer den de benzine af te tappen en te controleren op ongerechtigheden. Daarna zouden we naar Cabaniss terugvliegen. Op zo'n 12.000 voet meldde Poelder bij San Antonio dat zijn motor het begon te begeven. Omdat wij dichtbij Kelly Air Force Base van de Strategie Air Force waren, zou hij daar een nood landing gaan maken. Wij kregen opdracht in forma tie in het circuit te blijven. Hij verminderde snel hoogte en ik zag hem richting van de lange baan van wel 5,5 kilometer draaien. Hij was echter nog te hoog. Ons was geleerd in zo'n geval de duikklappen te gebruiken om zo op de juiste hoogte en snelheid te komen. We hadden het meer dan eens beoefend. Zijn wielen kwamen wel uit, maar niet de duikklappen. 15

Spinner | 2002 | | pagina 15