het graf geplaatst voor schaduw tegen de felle zon. Op de flappen daarvan stond 'Kimble is best'. Aan iedere kant van de fraaie kist waren stoeltjes, waarop een aantal dames met treurige gezichten zaten, vrou wen van plaatselijke marinereservisten. Uit Washington was de adjunct marine-attaché Goosens RMWO overgekomen. Door een pater werd gebeden en daarna voerde ik kort het woord. Daarna volgde een geweersaluut en lieten we Poelder achter bij het grote aantal Nederlanders dat. ten tijde van de aldaar in de oorlog opgerichte Nederlandse vliegschool, het leven liet. Veelvuldig werden foto's gemaakt. Ik vroeg die eerst te mogen zien aleer ze naar de familie wer den gestuurd. Ik heb alle foto's met de flappen 'Kimble is best' laten retoucheren. Men was ons steeds zeer ter wille. De kranten gaven een mini- bericht over Poelders omkomen. Aldus naderde het afscheid. We besloten Puccini en nog enige instructeurs een diner aan te bieden en werden daarna naar Pensacola gevlogen.. Barin Field Barin Field is een satellietveld van Pensacola. We kwa men er eind juli aan. logeerden in Pensacola en gin gen iedere ochtend naar Barin. dat ca. een half uur rijden was. Daar konden we ook lunchen, maar als we er de tijd voor hadden gingen we naar de longroom van Pensacola. waar het eten beduidend beter was. Na eerst een check te hebben gehad op de Skyraider begon een intensief programma van starten- en lan den en formatievliegen. Het starten en landen ging over in Field Carrier Landing Practice (FCLP's) onder leiding van de LSO (Landing Signals Officer). Een apart onderdeel van deze opleiding was het ont snappen uit het vliegtuig na een landing op zee. Enige lessen in het 'safety center' behelsden hoe op zee te overleven. Hoofd vliegveiligheid, een majoor van de mariniers, gaf op een zeer smakelijke wijze les. Na een succesvolle 'ditch' vertelde hij dat de Golf van Mexico vergeven was van haaien. 'They are nasty animals, loving human beings. But. you have sharp repellant in your lifevest. Use it and the sharks stay away. Regrettably the barracuda's love it! Tenslotte kwam de oefening met de Dilbertdunker, genoemd naar de karikatuur uit WOU, waarmee per soneel tot betere vliegveiligheid werd aangespoord. De Dilbert dunker. is een stellage met een grote hel ling, waarop de cockpit van een vliegtuig is gezet en die met een vaart in het diepe van een zwembad kan worden gelanceerd, waarna de cockpit onderstebo ven komt en zinkt. De dril is eerst tot zes of tien tel len, dan rustig veiligheidsbanden losmaken, de helm af zetten, uit de cockpit komen, boven water geko men de dinghy opblazen en daarin kruipen. Enige duikers staan stand-by. Die maken uit of de oefening geslaagd is. Helaas was dat bij mij niet zo, zodat ik weer in de inmiddels opgehesen cockpit moest plaatsnemen en het spel opnieuw moest doen. In 1954 zou mij die oefening waarlijk van pas komen toen ik met een Seafury van Hr.Ms. Karei Doorman te water raakte. Groot was het moment dat onze instructeur en Landing Signals Officer (LSO) ons had gebriefed dat we klaar waren om aan boord te vliegen van USS Cabot. Dat is een tot kleine carrier omgebouwde kruiser, van 12.000 ton, die een maximum snelheid kon halen van over de 30 knopen. En die was nodig, want vaak was er te weinig wind in de Golf van Mexico. Om en om was de Cabot met het zusterschip USS Wright training-carrier. Het schip voer dan heel vroeg uit en het oplanden begon al om 07.30 uur. Dat ging door tot donker, tenminste als er geen nachtlandingen moesten worden gemaakt. En dat er extra veel gevlogen werd, kwam ook omdat de Korea- oorlog nog carriers vergde. Na een serie ADDLs vlogen we in formatie naar zee en gingen in een circuit. Onze LSO was al eerder op het schip geland en stond ons op zijn plekje op het achterschip op te wachten. Toen kregen we opdracht te landen. Ik liet onze formatie in echelon aan stuur boord van het schip op 500 voet komen en riep; 'In the break', waarop ik als eerste afdraaide. Rekening houdend met de snelheid van het schip, deed ik op 'downwind' de nodige controles zoals fijne spoed voor de propeller, landingsgestel uit, klappen in lan dingsstand, dekhaak uit, cockpit open en langzaam zakken tot 150 voet en snelheid verminderen, totdat je als het ware aan de propeller hing. Naar het schip tijdig toedraaien en opgevangen worden door de LSO met Roger (de bats met gestrekte arm horizontaal betekent 'je zit goed'). Doordat het zicht vanuit de cockpit van de Skyraider zeer goed is, was de LSO op het dek goed te zien. Toen volgde het grote moment: 17

Spinner | 2002 | | pagina 17