Historische Constellation in Nederland de donkergroene achtergrondkleur van deze Japanse kisten zou de blauwe baan van de Nederlandse vlag nauwelijks opvallen en op een langsvliegend toestel makkelijk verward kunnen worden met de rood-witte vlag die het Indonesische kenteken vormde. Zo kwam door een bijzondere en ogenschijnlijk bij komstige omstandigheid alweer een verandering in het Nederlandse kenteken tot stand, die daarna ook voor de rest van de (gecamoufleerde) ML en MLD luchtvloot werd ingevoerd en (v.w.b. de ML) officieel bevestigd in een Tech Order gedateerd 25 augustus 1947. Dit laatste niettegenstaande het feit dat er al in juli 1946 een Koninklijk Besluit was verschenen dat zowel voor de Legerluchtmacht in Nederland, als de MLD en ML-KNIL weer de vooroorlogse rozet invoerde. De opvolger van de Nederlandse Willow, de Piper LA Club, niet de Nederlandse vlag omgeven door een witte rand. In Indië kon men de invoering uitstellen door gebruik te maken van de clausule in het KB die de Ministers (in dit geval dus de Minister van Koloniën/Overzeese Rijksdelen) de mogelijkheid gaf om 'overgangsvoor schriften' uit te geven. Het rozet-kenteken werd door de ML pas in januari 1948 weer ingevoerd. Nog een laatste opmerking over de Japanse Willow tweedekkers: voor zover bekend werden deze voorna melijk gevlogen door Japanse vliegers die over het algemeen zeer medewerkzaam waren. Ze zijn maar korte tijd in gebruik geweest bij de ML. want in janu ari 1946 kreeg de ML-groep op Tjililitan de beschik king over twee van de vier Piper L-4J's die kort daar voor in Manilla (Filippijnen) waren overgenomen door de Nederlandse liaison-officier ter plaatse, KLTZ C. den Hollander en met Dakota's van het 19e squadron naar Tjililitan overgevlogen. 4- Rond 13.30 uur Nederlandse tijd landde zaterdag 28 september jl de Lockheed L-749 Constellation van het Nationaal Luchtvaartmuseum Aviodome op de luchthaven Lelystad. Daarmee volbracht ze het laatste traject van een 14 dagen durende reis. die het toestel bracht vanaf de woestijn lucht haven Marana in Arizona. Verenigde Staten via Fort Worth en Denton in Texas, Alpena in Michigan, Goose Bay in New Foundland. Canada. Kevlavik op IJsland en Duxford naar Manston in Engeland, vanwaar ze die ochtend vertrok naar haar definitieve bestemming in Nederland. Deze Constellation, met c/n 2604. werd als C-121A met fiscal year nr 48-612 gebouwd voor de Amerikaanse luchtmacht. Het toestel moet later geconverteerd zijn naar VC-121B. Tijdens de koude oorlog vloog het o.a. voor een 'special operations unit'. Papieren uit die tijd. die een stukje historie zouden kunnen onthullen, zijn allemaal vernietigd. Later werd het toestel in Canada gebruikt als sproeivliegtuig, waarna het in de woestijn werd gezet. In Nederland werd jaren geleden al de Stichting Constellation Nederland opgericht om het toestel naar Nederland te halen, maar gezien de kosten leden deze plannen schipbreuk. Om dit unieke toestel niet aan de sloper over te laten, hebben Aviodome en de Stichting Constellation Nederland toen het initiatief genomen het toestel weer vliegwaardig te maken en naar Nederland over te vliegen. Dank zij vele vrijwilligers en sponsors is dit gelukt. Aan het einde van de middag, na de landing op Lelystad, werd de Constellation overgevlogen naar Schiphol, waar de KLM het toestel van KI.M-kleuren zal voorzien. Ook zal zij daar verder worden onderhouden door Aviodome medewerkers en vrijwilligers. 22

Spinner | 2002 | | pagina 22