De Constellation, hier nog tijdens een proefvlucht in Arizona, foto: Richard Hopman/Aviodome Vanaf 2003 zal dit voor de Nederlandse civiele luchtvaart zeer belangrijke historische toestel, voor het publiek op de luchthaven Lelystad te bezichtigen zijn. De historie van de Constellation De ontwikkeling van de Constellation begon in 1939, toen twee Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen. TWA en Pan Am en de Nederlandse KLM een groot viermotorig vliegtuig zochten dat lange afstanden kon afleggen. De Amerikaanse Lockheed-fabriek wilde zo'n vliegtuig wel bouwen en begon daar vol goede moed aan. Het eerste ontwerp, dat I.-44 'Excalibur' werd genoemd, bleek al op de ontwerptafel te klein en spoedig werd aan een groter ontwerp begonnen: de L- 49 (later L-049) 'Constellation'. Het ontwerp van de Constellation was indrukwekkend origineel. Met zijn ronde rug. drie verticale staartvlakken en een drukcabine was het passagiersvliegtuig een bijzondere verschijning. Toen het eerste exemplaar in januari 1943 gereed was, waren de Verenigde Staten inmiddels betrokken geraakt bij de Tweede Wereldoorlog. De eerste 22 Lockheed Constellations kregen daarom een taak als militair transportvliegtuig bij de Amerikaanse luchtmacht, waar ze werden aangeduid als C-69. Passagiers Op 3 december 1945 vlogen er voor het eerst commerciële passagiers met een Lockheed Constel lation, bij de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij TWA. De luchtvaartmaatschappijen TWA en Pan Am werden de grootste gebruikers ter wereld van de Constellation, maar vanaf mei 1946 was ook de KLM één van de grotere 'operators'. Na het eerst type, de L- 049 Constellation, kreeg de KLM in oktober 1947 de beschikking over de L-749, die meer passagiers kon vervoeren en verder kon vliegen. Er werd intensief en langdurig met de Constellation gevlogen. Maar de Constellation had wel eens kuren. Omdat er nogal eens problemen waren met de motoren, kreeg het viermotorige passagiersvliegtuig al spoedig de reputatie 'het beste driemotorige vliegtuig ter wereld' te zijn. In juni 1953 volgde de grotere L-1049 Super Constellation, die dankzij de vier nieuwe en krachtige Wright R-3350 Turbo Compound motoren aanzienlijk groter was en die meer dan twee maal zoveel passagiers kon vervoeren als de oudere versies: maximaal 109. De KLM bleef tot de zomer van 1962 met de Super Constellations vliegen, waarna de vliegtuigen werden vervangen door de Douglas DC-8, het eerste straal- verkeersvliegtuig van de KLM. In totaal heeft de KLM 26 Constellations en 22 grotere Super Constellations gehad. Emigranten De Constellation speelde in ons land een hoofdrol in de jaren veertig en vijftig bij de emigratiegolven van Nederlanders naar Canada, Australië en Nieuw Zeeland. Daarnaast waren de Constellations samen met de DC-4 Skymasters, die geen drukcabines hadden. 23

Spinner | 2002 | | pagina 23