Recent Verschenen: Een bevlogen avontuur R.J. Idzerda, Een bevlogen avontuur. Uitgegeven door Instituut voor Maritieme Historie De Bataafse Leeuw; Den Haag Amsterdam. 216 bladzijden, 81 afbeeldingen. Op vrijdag 20 september j.l. is op Paleis Soestdijk het eerste exemplaar van Een bevlogen avontuur van schout-bij-nacht vlieger b.d. R.J. Idzerda aan prins Bernhard aangeboden. Zijne Hoogheid ontving het boek uit handen van de auteur, een oude kennis van de prins. Ruud Idzerda kwam tijdens de Tweede Wereldoorlog als dienstplichtige bij de Marine Luchtvaart Dienst in Nederlands-Indië. Hij klom op tot jachtvlieger en besloot na de oorlog zijn loopbaan bij de Koninklijke Marine voort te zetten. Kittyhawks, Catalina's, Dakota's en Neptunes, Seafuries, Seahawks en Sikorsky's - Idzerda heeft ze in zijn bewogen carrière allemaal gevlogen en vaak in het heetst van de strijd. De memoires van de voormalige vlagofficier Marine Luchtvaart Dienst (VOMLD). met verve en humor verteld, voeren van Hollandia tot Haile Selassie, van Wereldoorlog tot Watersnoodramp en van NAVO tot natuurbescherming. Als Nederlands recordhouder nood sprongen, eerste helikoptervlieger en eerste straaljagerpiloot bij de marine, en later 'Director of International Coordination' bij het World Wildlife Fund (WWF) kijkt Idzerda terug op een bewogen leven, of zoals hij het zelf noemt: een bevlogen avontuur, vol acties en aardigheden, tijgers en kroko dillen, prinsen en Papoea's, en ook veel lekker eten. Idzerda vertelt in een makkelijk leesbare stijl het verhaal van zijn leven. Zijn schooltijd, zijn dienst plicht en de gevolgen die de Japanse verovering van Indië voor hem had. Uitgeweken naar Australië maakte hij het drama van Broome van dichtbij mee en de vliegopleiding in Jackson, waar de macho-cul tuur van de jongeren uit Indië toch wel de nodige slachtoffers maakte. Hij vertelt over zijn belevenissen bij het 1201' squadron en de operaties tegen de vijand met de P- 40N. De periode 1945-1948 verhaalt zijn belevenissen bij de MLD en het vliegen met Catalina's en Dakota's, waarna hij wordt gerepatrieerd en wordt geplaatst op het Marine Vliegkamp Valkenburg. In Nederland maakt hij kennis met het eerste Nederlandse hefschroefVliegtuig en wordt betrokken bij de Stichting HefschroefVliegtuigen en het onder zoek naar de bruikbaarheid van helicopters. Uitgebreid wordt ingegaan op het vliegen op Engelse vliegdekschepen en het vliegen daarop met de Seafury en het vliegen met de Sikorsky helicopter vanaf de Doorman. Ook de februari ramp van 1953 komt aan de orde, waarbij Idzerda als Nederlandse helicoptervlieger Prins Bernhard neem 'Een bevlogen avontuur' van sbn-vl. b.d. R.J. Idzerda in ontvangst. met de enige Nederlandse helicopter velen uit hun benarde posities redt. Verdere hoofdstukken zijn gewijd aan het vliegen met het demo-team 860 Aerobats op Seafury en de introductie en het vliegen met de eerste en enige (operationele) straaljager van de MLD, de Seahawk. Als commandant van 321 squadron komt de Neptune periode in Nieuw Guinea aanbod. De laatste marine hoofdstukken vertel len over zijn belevenissen bij de Marinestaf en zijn bevordering tot schout-bij-nacht en benoeming tot Vlagofficier Marine Luchtvaartdienst. In het laatste hoofdstuk verhaalt de schrijver over het leven na de marine en komen uitgebreid zijn werkzaamheden voor het World Wildlife Fund aan de orde. Al met al een prettig leesbaar boek, dat ons weer eens confronteert met de Nederlandse geschiedenis van de afgelopen eeuw. Vele feiten worden door de ogen van een betrokkene bekeken, waardoor geschiedenis niet slechts een droge opsomming van die feiten is. Een aan te bevelen boek. alleen al omdat persoon lijke belevenissen bij degenen die het niet mee maakten een gevoel van betrokkenheid teweeg kun nen brengen. Een bevlogen avontuur is de eerste van een reeks ego documenten in boekvorm, een nieuw product van het Instituut voor Maritieme Historie te Den Haag in samenwerking met De Bataafsche Leeuw. Het boek is verkrijgbaar bij de boekhandel of te bestellen bij: De Bataafsche Leeuw, Rooseveltlaan 191, 1079 AP Amsterdam. 216 pagina's, ISBN 9067075442, prijs: 22.50. Hans Berfelo 25

Spinner | 2002 | | pagina 25