Een overzicht van de stand van zaken van een viertal projecten Koolhoven FK-51-project De romp van de C.X, die indertijd werd vervaardigd bij de metaalbewerking van Marine Vliegkamp Valkenburg, is bij het VakTechnisch Opleidings centrum (VTOC - de voormalige Fokker Bedrijfsschool) verder voltooid en voorzien van diverse essentiële onderdelen, zoals de stoel voor de vlieger, het bankje voor de waarnemer, instrumentenpanelen, parachute- bak, voetenstuur, stuurknuppel, enz., enz., inclusief de vereiste bevestigingen in en aan de romp. Het kan niet genoeg worden benadrukt dat de aan maak van al die kleine delen en onderdelen zeeën van tijd vergt. Deze romp, waaraan de reeds beschik bare staartsectie met de staartwielconstructie die door de metaalbewerking van het toenmalige Depot Materieel Vliegtuig StraalMotoren van de Koninklijke Luchtmacht was gemaakt, werd bevestigd, heeft diverse anti-corrosie bewerkingen ondergaan. Het zou geweldig zijn geweest als de romp op een onderstel had kunnen worden geplaatst, omdat het geheel - hoe onaf ook - er dan veel meer als een vlieg tuig uit zou zijn gaan zien. Helaas zijn onze pogin gen het onderstel bij een Nederlands bedrijf te laten bouwen na een periode van ca. twee jaar vruchteloos gebleven. Gelukkig zijn nu met een andere firma nieuwe afspraken voor fabricage gemaakt. Tijdens de onlangs in het museum gehouden werk- plaatsdagen was het mogelijk de verschillende onder delen van de C.X te bewonderen. Belangstellenden die dat hebben gemist, krijgen spoedig een herkansing. Na een voorafgaande, langere periode van studie, werd op 29 maart 2002 aan ATN Aircraft Division te Hoogeveen de opdracht gegeven tot de bouw van de romp voor een te vervaardigen replica van een Koolhoven FK-51. ATN en onze projectdeskundige Harry v.d. Meer zijn daarna voortvarend aan het werk gegaan en hoewel deze romp nog lang niet klaar is, werd op grond van het tot stand gekomen produkt besloten dat dit onderdeel vanaf 26 juli jl. een zelfstandig leven als romp zal gaan leiden. Om dat te bekrachtigen, kreeg de romp het nummer c/n 51.161, nadat uit de beschikbare documentatie was gebleken dat er vroeger precies 160 vliegtuigen van dit type waren gebouwd. Met de aanmaak van nog een aantal kleinere onderdelen kan fase 1 van de bouw worden afgesloten. De romp van de Koolhoven FK-51 met c/n 51.161 is al een heel eind op weg 7

Spinner | 2002 | | pagina 7