Kali Brantas - project P-40 - project Aangeboden: SVMLM Nieuwsbrieven De daarop volgende fase 2 betreft de aanmaak van alle onderdelen die aan de romp moeten worden gelast voordat deze kan worden gespoten. Het zijn o.m. ophangpunten voor stabilo, beslagen van de sta- bilo verspanning, scharnier voor het richtingsroer, stoelbevestiging, vloermontage, ogen voor het bom- menrek, vingerplaten op knooppunten, cabanebesla gen voor en de ronde vormspanten aan de bovenzij de van de romp. Voordat tot aanmaak van deze onderdelen kan worden overgegaan, moet e.e.a. wor den uitgezocht, moeten de maten worden vastgelegd en zullen constructietekeningen moeten worden gemaakt; m.a.w. zeer arbeidsintensieve en tijdroven de werkzaamheden. De restauratie van de Armstrong Siddeley Cheetah motor bij FTR Classic Motorsports te Bergambacht verloopt conform planning en naar wens. Vereiste onderdelen zijn - zij het soms met enige moeite - verkrijgbaar. Zoals bekend heeft de zoekactie naar de afgezonken Fokkervliegtuigen op een aantal posities van het voormalige steunpunt van de Marine Luchtvaartdienst in de Kali Brantas in Oost-Java niet het gewenste resultaat opgeleverd. Na afloop van deze survey werd besloten een hernieuwde zoekactie te organiseren, doch dan het gehele areaal van het vm. steunpunt te doorzoeken met speciale appara tuur (side scan sonar). Het ligt in de bedoeling deze survey te laten uitvoeren door specialisten van de firma Metaldec; de Koninklijke Marine heeft ermee ingestemd de sonar-apparatuur geheel kostenloos ter beschikking te stellen. Sinds begin dit jaar is in Oost-Java tevens een activi teit gestart, waarbij bij buurtbewoners, veteranen, bruggenbouwers, waterbeheerders en andere over- heidsmedewerkers, enz. navraag is gedaan naar enige bekendheid met de aanwezigheid van deze Fokkers, eventuele posities daarvan op de rivierbo dem, ontwikkelingen in de sedimentafzetting op de rivierbodem, waterniveauhoogten, etc. De resultaten van dit laatste onderzoek zijn zeer binnenkort te ver wachten. In dit project wordt intensief samengewerkt met ver tegenwoordigers van de z.g. Ermelo Groep, een groe pering van gepensioneerde, veelal hoge officieren van de Indonesische strijdkrachten, die zich met deelname aan dit soort van activiteiten inzet voor verbetering van de relaties tussen Nederland en Indonesië. De leden van de Yayasan Ermelo zoals zij officieel heet, bekleedden vaak hoge posities binnen de Indonesische samenleving en beschikken daar door over uitgebreide netwerken. De voorbereidingen voor de berging van de eerder in het Sentanimeer in het vm. Nieuw-Guinea aangetrof fen P-40N moest i.v.m. de instabiele politieke situatie aldaar worden gestaakt. Thans wordt er geprobeerd zowel via de defensie-attaché in Jakarta als vertegen woordigers van de Ermelo Groep (zie onder het Kali Brantas - project) meer informatie over de situatie ter plaatse te verkrijgen. Wellicht dat er t.z.t. aanlei ding zal zijn het project weer te versnellen. Enige zorg baart wel de gemelde aanwezigheid van een aantal min of meer professionele vliegtuigber gers in het gebied, die (ook) asen op de vele histori sche vliegtuigen die daar nog worden aangetroffen. René d'Hollosy Gratis af te halen, de Nieuwsbrieven nrs 22 (1987) t/m 77(2001). R. v.d. Berg, Halbertsmastraat 47 2035 CC Haarlem Tel. 023 - 5330273 8

Spinner | 2002 | | pagina 8