Heli airstrip bij Zierikzee met zojuist gearriveerde Amerikaanse Bell 47 helikopter. Kort daarna kwam een tweede heli van hetzelfde type landen. Vliegende vrachtwagens Van de negen ter beschikking gestelde Fairchild C-119 "Flying Boxcar" vrachtvliegtuigen werden dagelijks maximaal zes toestellen tijdens de watersnood inge zet. De toestellen waren afkomstig van Troop carrier squadrons die deel uitmaakten van de op Frankfurt Rhein-Main gebaseerde 317 Wing U.S. Air Force. Op hun heenvlucht naar Valkenburg hadden deze "vliegende vrachtwagens" een flinke voorraad verbindingsappa- ratuur aan boord meegenomen. Deze zenders/ont vangers kwamen tijdens de ramp uitermate goed van pas. In totaal vlogen deze toestellen 63 "sorties. Gedurende rond 93 vlieguren werden daarbij 328.200 zandzakken afgeworpen, een absoluut record. Verder namen deze toestellen het transport van 5000 broden. 4200 liter water. 1210 paar rubber laarzen. 20 ton veevoer. 150 schoppen en 1!^ ton voed sel en kleding voor hun rekening. Op donderdag 5 februari dropten de Amerikanen in verband met een nieuwe dijkdoorbraak bij Poortvliet 88 splinternieu we grote reddingvlotten die net uit Engeland waren overgevlogen. LTZV H.J.E. van der Kop vloog tijdens deze actie als hun navigator mee. De C-119's wierpen ook uitzonderlijke ladingen boven het rampgebied uit. Twee pakketten zaklantaarns. 2000 sigaretten, één ton stro. 55 stuks rubber pakken en 20 waterwe rende dekzeilen verlieten de grote deuren aan de achterzij van de vrachtruimen. Ook de RAF leverde een welkome hulp met één tot twee Vickers "Valetta" transportvliegtuigen. In veertien vluchten zorgden deze toestellen voor het vervoer en het droppen van 47.100 zandzakken. 500 liter water. 50 paar rubber laarzen en 20 kg medicijnen. Ten slotte waren de Dakota's van de KLM en de luchtmacht dagenlang in de weer. De toestellen van 334 Squadron vlogen gedurende zestien dagen 79 "sorties" met bijna 109 vlieguren. Met een totaal van 160.650 afgeworpen zandzakken leverde de luchtmacht een prachtpresta- tie. die - zoals we zagen - alleen door de Amerikaanse C-119's werd overtroffen. De KLM was pas op 3 febru ari in de gelegenheid drie Dakota's ter beschikking te stellen. Twee dagen later konden nog twee extra toestellen worden vrijgemaakt. Na 7 februari trok de nationale luchtvaartmaatschappij alle Dakota's van het reddingswerk terug en werden de toestellen inge zet voor het vervoer naar Nederland van alle hulp goederen. die in het buitenland ter ondersteuning van de getroffen bevolking waren ingezameld. Waardevolle helikopter-inbreng In alle misère tijdens de rampperiode van 1 t/m 16 februari was de inzet van de helikopters niet alleen 12

Spinner | 2003 | | pagina 12