Op donderdag 19 februari 1953 werden alle hulpverlenende helikopterbemanningen op Paleis Soestdijk uitgenodigd. Natuurlijk moest bij die gelegenheid een "statieportret" worden genomen met Z.K.H. Prins Bernhard temidden van de heliredders en op achtergrond de "Jezebel", foto: 1MH enige nachtrust op een betonvloer worden gevonden. Een buitenbeentje in dit Britse helikoptergezelschap was de "Sycamore Mk. 3" G-ALSX, een z.g. company demonstrator van de Bristol-fabriek. In hoeverre in de komst van dit toestel sprake was van enig zakenbe- lang valt moeilijk vast te stellen. Aangaande de acti viteiten en prestaties van deze heli kon niets op schrift worden gevonden. Hetzelfde geldt overigens ook voor de twee door Sabena beschikbaar gestelde kleine Bell helikopters en de Hiller 360 OO-APR met de suggestieve reclametekst "PR verzekeringen". Na de omvangrijke Britse helikopterhulp moet ook de Amerikaanse assistentie tijdens de ramp worden genoemd. De U.S. Air Force kwam onmiddellijk in actie met enige Bell 47's en zelfs met een Sikorsky S-55, waarschijnlijk op dat moment het allergrootste toestel in de aanwezige helivloot. Met één van deze Bell's heeft Prins Bernhard een bezoek aan het rampgebied gebracht. Gilze-Rijen in de actie "WANO" Om begrijpelijke redenen hebben tijdens de hulpver lening in die tijd vooral het marinevliegkamp Valkenburg en in iets mindere mate de luchtmacht basis Woensdrecht volop in de publiciteit gestaan. Toch heeft ook de vliegbasis Gilze-Rijen al direct vanaf de eerste dag tijdens de actie "WAtersNOod" ofte wel "WANO" een belangrijk aandeel in de vliegactivi- teiten gehad. Zelfs onder de slechtste weersomstan digheden werden reddings- en verkenningsvluchten uitgevoerd. De daaruit ontstane rapportages vorm den de opening en aanleiding tot een grootscheepse en centraal geleide hulpoperatie. In een minimum van tijd kon deze hulp, mede door de deelneming van vele buitenlandse vliegtuigen, tot onverwacht grote proporties uitgroeien. Vliegkampbemanning en technisch grondpersoneel bleven dag en nacht in touw om de grote aantallen vliegtuigen van wel zeventien verschillende typen vlieggereed te houden. 14

Spinner | 2003 | | pagina 14