Een 'Bell' met drijvers. Dit was geen succes, foto: IMH tijdens de gebruiksperiode bij de MLD zes verloren gegaan. In vier van deze gevallen werd het verlies veroorzaakt door motorstoring. Tot aan 1967 vlogen alle toestellen bij vliegtuig squadron 8. Vanaf die datum gingen de resterende heli's (134, 137, 138, 142 en 144) over naar vliegtuig squadron 7. De 137, 138, 142 en 144 zijn in de periode 1970-1972 teruggegeven aan de VS. De 135 is in 1970 gesloopt op het MVKV en de 134 heeft, na gebruik op de Anthony Fokkerschool, een definitieve rustplaats gevonden in het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg. Agusta-Bell 204B (I)UH-l Rond 1960 verwierf de Italiaanse vliegtuigfabriek "Costruzioni Aeronautica Giovanni Agusta" de licen tierechten van de Amerikaanse helikopter Bell UH-1B Iroquois, een toestel dat zijn deugdelijkheid inmid dels had bewezen. Het prototype van de Italiaanse variant vloog voor het eerst op 10 mei 1960 en werd onder de aanduiding Agusta-Bell model 204B op de markt gebracht. Nederland was één van de ruim tien landen die het toestel aanschaften. Het oorspronke lijke voor "algemene doeleinden" (z.g. utility helikop ter) ontworpen toestel kon in vele variaties geleverd worden. Indien de klant dat wenste kon de helikop ter ook met verschillende motortypes geleverd wor den. De MLD koos voor de Britse Bristol-Siddeley Gnome H-1000 turbinemotor (later Rolls Royce), die met 1050 PK voor een maximale snelheid van ruim 220 kilometer per uur kon zorgen. De aan Nederland geleverde uitvoering was bedoeld voor algemene doeleinden hetgeen ook in de aanduiding (I)UH-l (Italian Utility Helicopter, eerste versie) tot uiting komt. Het toestel was niet bewapend en was voor zien van een vaste lier aan stuurboordzijde boven de schuifdeur. De Agusta-Bell was de eerste helikopter bij de MLD met straalaandrijving en een schoolvoor beeld van internationale samenwerking, want het was een Amerikaans ontwerp, gebouwd in Italië, met een Britse motor en voorzien van Franse rotorbladen! De aanvankelijk acht door de marine bestelde heli kopters waren oorspronkelijk bedoeld voor gebruik in voormalig Nederlands Nieuw-Guinea, als onder steuning van het Korps Mariniers. Maar daar kwam niet veel van terecht, want toen de eerste Bell's in 1962 werden afgeleverd kwam dit Koninkrijksdeel via de VN in handen van de republiek Indonesië. De eerste toestellen zijn nog wel verscheept naar Biak, 20

Spinner | 2003 | | pagina 20