komst van de eerste helikopter lag het schip dwars op de golven en rolde tussen de 30 en 60 graden. Toen de heliredder was afgezet sloeg het noodlot toe. Het schip kwam omhoog en de hijslijn met haak van de heli sloeg om de reling van het schip. Toen het schip weer zakte trok deze de heli naar beneden. Bij een trekkracht van 2000 kilo brak de kabel. Door de spanning zwiepte deze recht omhoog, sloeg de voor ruit van de helikopter kapot en raakte daarna één van de rotorbladen. De rotor raakte in onbalans en het toestel begon hevig te trillen. Een snelle landing was noodzakelijk. Gelukkig was het nabij gelegen productieplatform K15, voorzien van een helidek, waarop de heli zonder ongelukken kon worden neer gezet. Een tweede Lynx kwam te hulp. De brug achter op het schip was zo groot als een flatgebouw, waarop nog een gigant van een schoor steen prijkte. Bovendien waren er overal obstakels. Halverwege de brug aan stuurboord stonden de schipbreukelingen. Het ene moment bijna rechtop staand, het volgende moment 60 graden achterover. Daarbij kwam het schip tientallen meters omhoog om vervolgens weer naar beneden te vallen, waarbij het voorschip soms volledig onder water verdween in een kolkende zee. Na een aantal goede afspraken tussen vliegers en meccano begon de hijsoperatie. De boordmeccano moest alle zeilen bijzetten om de vlieger in de juiste positie boven het achterschip te brengen. Voor de vlieger is het schip op zo een moment niet te zien omdat de zandzak aan de high- line, die op het schip moest worden neergelaten, op zo een moment vanwege de storm ver achter hem hing. (De high-line is een touw dat aan de haak van de hijslijn zit, zodat schipbreukelingen de haak met sling naar zich toe kunnen trekken). Het oppikken van de schipbreukelingen moest gebeuren op het moment dat het schip omhoog kwam en moest de schipbreukeling in de sling han gen voordat het schip weer zakte. Maar het lukte. De schipbreukelingen werden aan boord gezet van de Amerikaanse ertstanker Stride, die zich in de buurt ter assistentie ophield. De gezagvoerder had toestem ming gegeven om op de dekluiken te landen, dat scheelde weer tijd. Op de manier werden de zeventien bemanningsleden van de Vinca Gorthon, waaronder vrouwen, en de redder van de eerste heli van boord gehaald. Twee jaar later reikte de Swedish Merchantile Marine Foundation in Zweden de vlieg tuigbemanning van de tweede helikopter een oorkon de uit met een bedrag van 40.000 kronen (f. 12.000.-), die vliegtuigsquadron 7 schonk aan de Koninklijke Nederlandse Reddingsmaatschappij (KNRM). In de loop der tijd zijn drie Lynx helikopters verloren gegaan (263, 275, 282), waarbij vier mensenlevens waren te betreuren. Naar verwachting zullen de Lynxen in 2007 worden vervangen door NH-90 heli kopters waarvan de laatste in 2011 in dienst gesteld zal worden. De Lynx is dan het vliegtuig dat het langst bij de MLD in gebruik is geweest. Tot slot In de vijftig jaar dat de helikopters zijn ingezet voor OSRD en later de SAR zijn er door de bemanningen van MLD-helikopters lllldrenkelingen uit hun benar de positie gehaald. Hieronder zijn niet gerekend de naar schatting 200 mensen die door de Jezebel en Sea- Otter, tijdens de Watersnoodramp zijn gered. Met dit als resultaat is onomstotelijk vast komen te staan dat de wentelwiek het meest ideale reddingplatform is. Daarbij mag natuurlijk niet voorbij worden gegaan aan het zeer vele en voortreffelijke werk, dat is ver richt door de reddingboten van de KNRM. Zondermeer kan worden gesteld dat zowel de bemanningen van de helikopters als van de reddingboten, vaak met gevaar voor eigen leven, een stuk menslievende hulp hebben getoond, die zijn weerga niet kent. De dag voor Kerstmis 1983. Het booreiland 'Seafox 1is in de moeilijkheden. Acht bemanningsleden werden op specta culaire wijze gered, foto: IMH 24 1111-geredden.

Spinner | 2003 | | pagina 24