eerste van de vier Alouette Ill's al afgestoten en overge vlogen naar het Militaire Luchtvaart Museum, Kamp van Zeist. Op 18 maart 1994, toen de SAR-vlucht ope rationeel werd met de AB 412SP, vlogen de overgeble ven drie Alouette Ill's naar Soesterberg en werden uit dienst gesteld. De felgeel geschilderde Agusta Bell AB 412SP (SP Special Performance) is in feite een rechtstreekse door ontwikkeling van de Bell UH-1, een toestel, waarmee de Marineluchtvaartdienst, in de vorm van de Agusta Bell (I)UH-l. in de jaren '60 en '70 uitgebreid ervaring had opgedaan. Alleen het kenmerkende klappende geluid is bij de AB 412SP verdwenen omdat deze helikopter over vier in plaats van twee rotorbladen beschikt. De AB 412SP heeft ten opzichte van de Alouette III een veel groter vliegbereik (1.500 km in plaats van 550 km). Naast een elektrische hoistinstallatie en vaste emergency floats, beschikt het toestel over uitstekende communicatiemiddelen, navigatiesyste men, weerradar en is het volledig toegerust om op de vlieginstrumenten te vliegen. In de cabine treft men naast de reddingsmiddelen moderne medische apparatuur aan, die over het alge meen hetzelfde is als in een ambulance. Een stan daardbrancard met inklapbaar wielonderstel is uit wisselbaar met de ambulancediensten in de regio en daarnaast is het toestel uitgerust met een hijsbran card. Op de Vliegbasis Leeuwarden zijn drie AB-412SP's gestationeerd, waarvan er altijd één 24 uur per dag inzetbaar is op de Vliehors-range op Vlieland, sinds 1995 de enig overgebleven schietrange in Nederland. Hierdoor is de reactietijd bij ongevallen tijdens schiet oefeningen zo kort mogelijk. Tijdens een actie zijn er altijd vijf bemanningsleden aan boord. Twee vliegers, een hoist-operator, een red der en een verpleegkundige. Overigens hebben alle bemanningsleden een aanvullende medische oplei ding gevolgd, waardoor zij medische assistentie kun nen verlenen tijdens de vlucht. Van SAR-vlucht tot 303 Squadron Het einde van de Koude Oorlog begin jaren '90 luid de ook het einde in van de fototaak van de SAR-heli- kopters. Op 1 januari 1994 verviel deze taak en werd de naam gewijzigd van SAR/Fotovlucht in SAR-vlucht. Bijna vijfjaar later onderging de eenheid opnieuw een naamsverandering. Sinds eind 1998, toen alle squadrons van de Koninklijke Luchtmacht eigen nummers kregen, wordt de SAR-vlucht aangeduid als 303 Squadron. Vanaf 1994 verzorgt de Agusta-Bell 412SP de SAR-taken bij de Klu. Drie toestellen werden hiervoor aangeschaft en vlie gen bij 303 squadron op de vliegbasis Leeuwarden. Literatuurlijst - W.F. Helfferich, Squadrons van de Koninklijke Luchtmacht, Bussum 1994 - R.E. van Holst Pellekaan, I.C. de Regt J.F. Bastiaans. Patrouilleren voorde Papoea's, Koninklijke Marine in Nederlands Nieuw-Guinea 1960-1962, Amsterdam: De Bataafse Leeuw. 1990 - W.H. Lutgert, Helikopters bij de Koninklijke Luchtmacht, Staf BDL/SLH, Den Haag 1995 (Ongepubliceerd) - P.L. Schram. Boven de Wadden, dag en nacht. Belevenissen en achtergronden van het vliegende reddingsteam van de Koninklijke Luchtmacht. (Ongepubliceerd) 30 <http:://www.defensie.nl/nieuws/media/content/110901_interviewsar.html> <http:://www.imo.org/Conventions.html> <http:://www.luchtmacht.nl/main/materieel/helikopters/ab_412.html> <http:://home.wanadoo.nl/dmspotters/squadrons/sqn303.htm> <http:://home.wanadoo.nl/tcc/rnlaf/303sq.html>

Spinner | 2003 | | pagina 30