Recent Verschenen The Fourth Ally Terug van weggeweest Doug Hurst, The Fourth Ally, the Dutch forces in Australia in WWII. Uitgegeven in eigen beheer. ISBN 0-9579252 0-4. 188 bladzijden, 82 afbeeldingen. Engelse tekst. Doug Hurst is een gepensioneerd navigator van de Royal Australian Air Force en heeft in de loop der jaren diverse boeken geschreven over delen van de geschiedenis van de RAAF. Zijn meest recente boek beschrijft - wat hij noemt - de vierde geallieerde mogendheid, de geschiedenis van de Nederlandse strijdkrachten in Australië gedurende de Tweede Wereldoorlog. Het boek geeft eerst een korte inleiding op de geschiedenis van Nederlandsch Indië, gevolgd door de opkomst van de Japanse agressie in de jaren der tig. Na een beschrijving van de bezetting en de vlucht naar Australië gaat het boek gedetailleerd in op de vorming van nieuwe krijgsmachtonderdelen op het water en in de lucht. De ontsnapte schepen, THE FOURTH ALLY The Dutch forces In Australia In WWII Doug Hurst vliegtuigen en manschappen werden de basis voor een nieuwe strijdmacht die vanuit Australië tegen de Japanse bezetter streden. In een notendop - het goed geïllustreerde boek telt 188 pagina's - weet Doug Hurst de lezer mee te nemen door de geschiedenis die in de Engelse taal weinig is beschreven. Dat maakt het boek goed bruikbaar voor wie nog betrekkelijk onbekend is met dit gedeelte van de Nederlandse geschiedenis, terwijl menig ander lezer de lijn van de gebeurtenissen weer eens goed voorbij ziet komen. Aanleiding vormde mede het feit, dat veel Nederlanders na de oorlog in Australië achterbleven. Het boek is opgedragen aan allen die dienden bij de Fourth Ally, en daarnaast vooral ook aan degenen die hebben bijgedragen aan het verder vertellen van het verhaal. Tussen al de namen is een bijzondere plaats ingeruimd voor Hans van Beuge vanwege zijn vasthoudende en gedetailleerde commentaar in het juist weergeven van de feiten. Aardig is het nog om te weten dat de eerste serie boeken aan het begin van 2002 in ons land werden geïmporteerd door de Duke of Brabant Air Force. Van harte aanbevolen! Coert Munk Schout-bij-nacht vlieger tit. bd H.J.E. (Hans) van der Kop, Terug van weggeweest. Herinneringen aan Soerabaja 1947 - 1949. Uitgegeven door Uitgeverij "De Nieuwe Haagsche", Voorburg, ISBN 90-77032-25-8; 168 blad zijden, 100 afbeeldingen. Op donderdag 28 november j.l. vond in het sfeervolle Valkenhorsttheater op het Marinevliegkamp Valkenburg de presentatie plaats van het boek Terug van weggeweest. Herinneringen aan Soerabaja 1947 - 1949". Het eerste exemplaar van het boek werd door de schrijver overhandigd aan Chef Defensiestaf Luitenant-admiraal L. Kroon. In dit boek tekende Sbn. vlieger tit. bd Hans van der 31

Spinner | 2003 | | pagina 31