Kalender 2003 TERUG VAN WEGGEWEEST Kop zijn herinneringen op aan zijn terugkeer naar en verblijf in Soerabaja tussen 1947 en 1949. Afkomstig uit Soerabaja en van daar op 1 maart 1942 geëvacueerd met de trein naar Tjilatjap en via Ceylon naar Engeland, beschrijft hij het weerzien met de stad van zijn jeugd en zijn verblijf aldaar als officier van de Koninklijke Marine In het boek worden de persoonlijke herinneringen van de schrijver beschreven als officier bij de Marineluchtvaartdienst op het marinevliegkamp Morokrembangan bij Soerabaja. de grootste vliegba sis van de MLD ooit. Daarvandaan werd veel gevlo gen. ook om 'orde en vrede' in twee Politionele Acties te helpen herstellen. Vooral het grondperso neel. beroeps, oorlogsvrijwilligers en dienstplichti gen, jong als dat toen was, moest in een afgezonderd en primitief bestaan het materieel inzetbaar houden. Deze herinneringen worden beschreven in een groot aantal willekeurige anekdotes en geven vooral goed aan hoe men in die tijd van "meerderen en minde ren" met elkaar omging. Het tekent Van der Kop. dat in al zijn boeken, hij oog heeft voor de menselijke aspecten. De verhalen spelen zich af in een bevrijd deel van Nederlands Indië ten tijde van de beide politionele acties en geven de lezer een inzicht in het reilen en zeilen van het marinepersoneel op een vliegkamp en de omliggende gebieden. Het boek is geschreven in de persoonlijke stijl die we van Hans van der Kop uit zijn vele eerdere boeken zo goed kennen. Oud Indië-gangers, die terzelfder tijd rond Soerabaja waren gelegerd, zullen ongetwijfeld in de verhalen iets herkennen. Voor anderen geeft dit boek een stukje, persoonlijk beleefde, geschiede nis weer. De verhalen boeien en het boek leest gemakkelijk weg. Hans Berfelo De nieuwe kalender 2003, wederom uitgegeven door Peter Korbee, is geheel gewijd aan de 90-jarige Koninklijke Luchtmacht. Het is de vijftiende keer, dat deze uitgave verschijnt. De kalender geeft op grote kleurenfoto's een beeld van het huidige materieel van de KLu, met daarnaast kleiner, een reproductie van een schilderij over het materieel in het verleden. Er wordt een toelichting gegeven op de beelden en er is ruimte voor notities. De foto's zijn beschikbaar gesteld door de Luchtmachtvoorlichting, het Grafisch Centrum Korps Luchtmachtstaf, de Sectie Luchtmachthistorie, de Fotovlucht THGKLu Vliegbasis Soesterberg, de WC Fotografie Gilze-Rijen en de Fotosectie vliegbasis Eindhoven. De reproducties van de schilderijen zijn beschikbaar gesteld door een negental bekende luchtvaartschilders. Het formaat van deze fraaie kalender is 25 x 35 cm en hij is verkrijgbaar bij de Luchtvaart Hobby Shop, Flash Aviation, de winkel "De Brik" in het Militair Luchtvaart Museum, bij het Defensie Voorlichtingscentrum te Den Haag, op de vliegkam pen Valkenburg en De Kooy en diverse KLu WZZ- shops. De kalender kan eveneens worden besteld door overmaking van een bedrag van 15,50 op postgiro nr. 2567434 t.n.v. Korbee te Rijnsburg, met vermelding: Kalender 2003 en uw postadres. Hans Berfelo 32 Herinneringen aan Soerabaja 1947 - 1949 Vtwm hij nacht iliryrr m NI Hl F (Ha»»' van der Ki l'itfcvenj "De Nieuwe Haagvhe"

Spinner | 2003 | | pagina 32