BLAZING SKIES Blazing Skies Rinus Nederlof. Blazing Skies. Uitgegeven door Sectie Luchtmachthistorie Staf Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten SDU Uitgevers, Den Haag. ISBN 90 12 09678 2; 555 bladzijden, meer dan 350 afbeel dingen. Op woensdag 11 december werd in het Militaire Luchtvaartmuseum het eerste exemplaar van het boek Blazing Skies van Rinus Nederlof aan de Bevelhebber der Luchtstrijdkrachten, de Luitenant- Generaal D. Berlijn aangeboden. De auteur heeft het omvangrijke boek geschreven in opdracht van en in samenwerking met de Sectie Luchtmachthistorie van de Staf van de Bevelhebber van de Koninklijke Luchtmacht. De auteur Rinus Nederlof is Kolonel bd van de KLu en heeft verschillende functies vervuld bij de geleide wapeneenheden in Duitsland en later op nationale en internationale staven. Als oud GGW'er, zowel bij 3GGW als bij 4GGW gesta tioneerd geweest, is het boek een ideale bron om allerhande herinneringen uit het verleden weer naar boven te halen en bovendien om wat meer kennis te nemen van die andere geleide wapen eenheden, waarvan je wist dat ze bestonden maar omdat je erg gericht was op je eigen onderdeel, je nauwelijks de tijd en de energie gunde om je er in te verdiepen. Het hoofdstuk "Leven en werken in Duitsland" heb ik met bijzonder veel plezier als eerste gelezen. Het schetst voortreffelijk onder welke omstandigheden werd geleefd en gewerkt in een land dan na de Tweede Wereldoorlog in tweeën werd gedeeld en waar je bijna elke dag werd geconfronteerd met een niet te ontkennen en niet te negeren dreiging uit het oosten. De mentaliteit was er een van betrokkenheid met je eenheid, met het vak datje op welk niveau dan ook uitvoerde, waardoor je ook onder moeilijke omstandigheden de opdrachten naar behoren uit voerde. In de ogen van de meeste collega's die in Nederland waren gestationeerd was je fanatiek bezig. GGW'ers die later terug moesten naar een Nederlands onderdeel hadden dan ook vaak moeite om zich aan te passen aan de aldaar heersende men taliteit en cultuur. Met bewondering heb ik geconstateerd dat de auteur er in is geslaagd om de vele feiten en gegevens over de ruim 30 jaar GGW in Duitsland op een prettig leesbare wijze samen te vatten in het 555 pagina's tellende boek. Met het schrijven van de recente geschiedenis is immers menig schrijver bedolven onder de hoeveelheid gegevens waardoor de leesbaar heid alleen voor ingewijden nog acceptabel was. Hoe anders is het boek van Rinus Nederlof. Het boek leest uitermate prettig en door de goede opbouw en inde ling van het boek kan de geïnteresseerde lezer op een eenvoudige wijze dat onderwerp vinden dat hem waarschijnlijk in eerste instantie het meeste boeit. Het is nauwelijks voor te stellen dat er na het lezen van het boek nog vragen onbeantwoord blijven. Het advies, "een aan te raden boek", wordt veelal als een dooddoener gelezen maar dat geldt zeker niet voor het boek Blazing Skies. Niet alleen voor de GGW'er maar voor allen die geïnteresseerd zijn in de geschiedenis van de Koninklijke Luchtmacht is het boek een aanrader. Mijn complimenten voor de auteur Rinus Nederlof en de Sectie Luchtmachthistorie, een belangrijk deel van de historie van de KLu is door hen op een uiterst verantwoorde wijze voor altijd vastgelegd. 33 De Groepen Geleide Wapens van de Koninklijke Luchtmacht in Duitsland. I960 - 1995

Spinner | 2003 | | pagina 33