«BHSr* I Spijker, de eerste Nederlandse Vliegtuigfabriek Het boek is o.a. verkrijgbaar bij de Sectie Luchtmachthistorie, tel. 070-3165335, fax 070 3165550 en in de winkel "De Brik" in het Militaire Luchtvaart Museum en kost 32,-. M. Botma Frits Gerdessen, Nico Geldhof en Harm J. Hazewinkel, Spijker, de eerste Nederlandse Vliegtuigfabriek. Uitgegeven door de Afdeling Luchtvaartkennis van de KNVvL. 94 pagina's met 34 illustraties en 6 schaaltekeningen. In de afgelopen jaren verscheen in het blad Luchtvaartkennis een reeks bijdragen van de hand van Frits Gerdessen. waarin de levensloop van de diverse vliegtuigen van de Luchtvaartafdeling (LVA) werd uiteengezet. Inmiddels zou daar, na vele Fokkers en enkele Koolhovens, ook de Spijker V.2, het eerste lesvliegtuig van de LVA naar Nederlands ont werp, aan de orde komen. Alleen, de V.2 was even zeer gebruikt door de Marine Luchtvaartdienst (MLD) en zeker omdat over dit type toch al weinig is gepu bliceerd, werd aan Nico Geldhof verzocht om ook dat verhaal op papier te zetten. Het gevolg was een sub stantiële studie van de Spijker V.2 inclusief de beschrijving van de levensloop van de individuele vliegtuigen. Om het als compleet boekwerk uit te geven, werd ook de geschiedenis van de Trompenburg fabriek beschreven, nu eens niet over de automobielproduc tie, maar uitsluitend de vliegtuigproductie. Deze geschiedenis werd beschreven door Harm J. Hazewinkel, die zich eveneens belastte met de geschiedenis van de in licentie gebouwde Farman HF-22's. Frits Gerdessen beschreef ook de andere producten van de fabriek, de V.l, V.3 en V.4 en de in licentie gebouwde Nieuports, Nico Geldhof de Thulin Type A rotatiemotor. Beide laatstgenoemden leverden verder de diverse rapporten die in de bijlagen zijn opgeno men. Het opgeleverde product levert een zo volledig moge lijk beeld van de eerste Nederlandse vliegtuigfabriek en de producten daarvan. Daarnaast geeft het een historisch inzicht in de problemen waarmee de LVA en MLD in de beginjaren mee hadden te kampen. Historisch geïnteresseerden in de beginperiode van de Nederlandse militaire luchtvaart kunnen niet bui ten dit boekwerk, er is niet eerder in deze vorm over Trompenburg en zijn vliegtuigen gepubliceerd. Informatie over Spijker, de eerste Nederlandse Vliegtuigfabriek, kan worden verkregen via het Algemeen Secretariaat van de KNVvL, Jozef Israëlsplein 8, 2596 AS Den Haag, tel. 070 - 3143600. Hans Berfelo 34

Spinner | 2003 | | pagina 34