Even Wennen Zowel met mijn bezigheden voor ons Militaire Luchtvaart Museum als in mijn werk met en voor de veteranen van de Militaire Luchtvaart is mijn heden en toekomst sterk verbonden met het ver leden. Daar is niets mis mee, het is een goede zaak om het verleden te doen herleven en toegankelijk te maken voor latere generaties. Enerzijds door het verantwoord behouden van dingen en gegevens in een museum, anderzijds door feiten en ervaringen vast te leggen in publicaties. Onwillekeurig ga je dan toch meer 'in het verleden leven', terwijl je tevens met je tijd mee gaat. Soms is dat even wennen. Het 'goedemorgen meneer' van vroeger is nu 'hoi' of'doei', zulks afhanke lijk van binnenkomst of vertrek. Indertijd zetten wij op ons visitekaartje bij vreugde p.f. en bij droe fenis p.c. Nu slaan die letters in het eerste geval op de naamgever van een politieke partij, die kenne lijk het overgrote deel van het Nederlandse volk toestemming had gegeven hem te tutoyeren. In het tweede geval denken we nu aan een apparaat waar we vaak mee werken, maar dat geregeld hardnek kig ongewenste hulpvaardigheid ten toon spreidt. Duidde het woord 'gay' eens op een gemoedsge steldheid, nu geeft het een sexuele geaardheid aan. Het email-le uit moeders keuken is verdwenen, maar vindt een tweede leven in -soms ongewenste- post in onze elektronische brievenbus. Ja, het is even wennen, maar dat lukt me, evenals velen van u, aardig. Even wennen geldt ook voor het denken aan het nieuw te stichten museum als opvolger van het Leger en Wapenmuseum en het MLM. De voorbereidingen zijn nog in volle gang, zij het dat Soesterberg van de baan schijnt te zijn en op een latere datum (2009 in plaats van 2006) wordt gemikt. Toch maak ik me enkele zorgen. Indertijd door onze Stichting ingebrachte aanbevelingen, die ten dele door de Luchtmachtraad zijn overgenomen en enkele door die raad vastgestelde uit gangspunten en randvoorwaarden hebben nog steeds niet hun weg gevonden naar de documenten die de grondregels en doelstellingen van het nieuw te stichten museum beschrijven. Voorts kan men zich afvragen of de substantiële investeringen, die voor het nieuwe museum nodig zijn, kunnen wor den opgebracht in deze tijd van een sterk afnemende vrij besteedbare ruimte in de overheidsfinan ciën. Ook bij verdeling van die investeringen over meerdere budgetten blijft deze vraag relevant. We zullen zien. Met alle beperkingen in mankracht en budgetten is er in ons museum het afgelopen jaar erg veel en heel goed werk verricht. Directie en medewerkers van het MLM en niet te vergeten de vele vrijwilli gers hebben met genoegen kunnen zien hoe hun werk vorm kreeg en in brede kring werd gewaar deerd. Namens de Vrienden van het MLM complimenteer ik hen van harte met "a job extremely well done!" De Kerstperiode gaf, neem ik aan, de nodige rust om de accu weer eens op te laden, hetgeen bij een aantal medewerkers écht geen uitstel kon lijden. Naar ik hoop zullen voor het vele in het jubileumjaar 2003 te verzetten werk extra handjes ter beschikking worden gesteld. Tot slot wens ik directie, medewerkers, vrijwilligers en vrienden van het Militaire Luchtvaart Museum een goed, gezond en voldoening schenkend 2003 toe. F.P. Schulte, Voorzitter 3

Spinner | 2003 | | pagina 3