Beleving aan de rand februari 1953 In de afgelopen maanden heeft men uit diverse bronnen kennis kunnen nemen van belevenissen van vele direct betrokkenen bij de Rampoverlevende getroffenen, hun redders en andere hulpverleners. Tot geen van deze categorieën mag ik mij rekenen, ik woonde wel in de gemeente Halsteren, maar niet in een polder, hoewel nauwelijks boven NAP: aan de grens met Bergen op Zoom. onder aan het voormalig "glacis" aan de noordzijde van de lang ontmantelde vesting |bij h. zie bijgaand kaartje]. En ik was nog geen 12. maar wel "bezeten" van militaire zaken, vooral vliegtuigen en andere voer- en vaartuigen (in die volgorde). Eigen waarneming, tijdschriften en radio waren de voornaamste mogelijkheden om die bezetenheid tegemoet te komen en tegelijk te voe den. De aantrekkingskracht was des te groter als het "tuig" in een spannende situatie verkeerde. Dat die situatie dan ook mensen omvatte deed daar niets aan af. Storm. Spannend werd het al vóór er sprake was van enig "tuig": de storm loeide buiten en door alle kie ren naar binnen, de luiken die op de zolder toegang gaven tot de rookkanalen klepperden onophoudelijk boven het geraas uit van de wind in de forse eiken die langs de straat stonden en waarvan de kruinen deels boven de huizen uitstaken. Maar. zoals bij een hevig onweer, na verloop van tijd valt een 11-jarige wel in slaap. Van de volgende ochtend kan ik mij geen kerkgang herinneren, hoewel wij trouwe kerk gangers waren. In de loop van de morgen bleek uit de radioberichten dat er op veel plaatsen dijken waren doorgebroken, huizen weggeslagen, mensen en vee verdronken, enzovoort. Ook dichtbij, in Halsteren. Ramptoeristen? Een duidelijk beeld vormen van wat er aan de hand was uit de radioberichten alléén was met mijn ervaring niet mogelijk. De kranten en tijd schriften die we hadden waren zeer terughoudend, de filmkeuring was streng en de toegangscontrole bij de bioscoop niet minder. Enkele huizen in onze straat waren in de oorlog kapot geschoten, het mees te puin was geruimd, alleen de fundamenten waren er nog, tekenen van wederopbouw nog weinig. De toren van onze kerk was opgeblazen met een verge lijkbaar resultaat, wel véél grotere brokstukken. Ook de betonnen brug in de buurt was vernield en inge stort. Eén dode had ik ooit gezien (mijn grootvader, netjes opgebaard). De enige ernstig gewonde, juist een jaar geleden, was ik zelf. Gebroken been; geen bloed of wond te zien zonder spiegel (toen ik tot bewustzijn was gekomen kreeg ik die niet, noch vroeg ik er om). Onze buurman maakte ons wel eens Tholen^y Nieuwe Molei grens overspoeld gebied 2 Bergen op Zoom 16 Waterkant Molenvliet Slikkenburg Mosse|hoek

Spinner | 2003 | | pagina 16