Een DUKW, een Amerikaans amfibievoertuig. monsterachtige voertuigen. Ze reden niet snel, maar met een eigenaardig zoevend bandengeluid. Ze waren ontzettend hoog (zeker gezien vanaf het maaiveld), hadden twee koplampen boven op de voorrand en een lange vlakke flank: DUKW's, Amerikaanse amfibievoertuigen, op terugweg naar Duitsland. Een DUKW van opzij gezien. Het is beter te geven. Enkele maanden later werden we op school verrast met giften afkomstig van kinde ren in de VS, die in schoolverband pakketten hadden samengesteld voor de jonge slachtoffers hier. Men wist er geen betere bestemming meer voor te vinden dan de schoolkinderen aan de rand van het rampge bied en wie weet hoe ver nog daarbuiten. Groene tas sen van nylon gaas, supermarktmodel, met daarin naast andere artikelen (wanten, sokken?) een kersen rode doos van dun karton. Daarop gedrukt een groet en enkele lichtgekleurde vensters waarin de naam en het schooladres van de afzender was geschreven in een typisch Amerikaans handschrift. De doos bevatte kleurpotloden, gum, puntenslijper en dergelijke zaken. Wij waren er verlegen mee. Het was moeilijk om een eerlijke bedankbrief te schrijven, waarin je dan zou moeten vertellen datje niets geleden had. Het engels in mijn klas ging toen nog niet verder dan het overschrijven van een daar circulerende standaard brief aan vliegtuigfabrikanten waarin je hun vliegtuigen de hemel in prees en vervolgens vroeg om "pictures". Die stuurden ze nog ook, al duurde het meestal maanden, en soms echt hele mooie, groot en in kleur, b.v. van Lockheed. Ik weet niet meer of er nog bedankbrieven zijn ver stuurd. Zou dat, in deze tijd van vermeende rechten op alles wat denkbaar is, wél gebeuren? Sure? AdV 18

Spinner | 2003 | | pagina 18