Beter nooit dan laat De Seawitch bracht nog P-40's naar Java Gerben Tornij De Curtiss P-40 is bekend geworden als een jager zonder kapsones. Het Nederlands-Indische 120 Squadron maakte vanaf december 1943 gebruik van de P-40N. Minder bekend is de geschiedenis van de P-40E. In februari 1942 werden Amerikaanse P-40E's ingezet voor de verdediging van Java. Ook voor de ML-KNIL werden, kort voor de capitulatie, P-40E's afgeleverd. Met het SS Seawitch werden deze vliegtuigen naar Java gebracht. Misschien tegen beter weten in. O o s t-J a va Vanaf januari 1942 arriveerde in Australië militair materieel, dat oorspronkelijk bestemd was geweest voor de Amerikaanse strijdkrachten in de Filippijnen De bestemming van de P-40 jachtvliegtuigen werd hier gewijzigd. De P-40's moesten dienst gaan doen voor de verdediging van Java. Nadat de vliegtuigen in Brisbane waren ontscheept moesten zij door de lucht naar Java worden overgebracht. De route, die hiervoor beschikbaar stond, werd aangeduid als de 'Brereton Route' en leidde via Darwin (Northern Territory) en Koepang (Timor) naar Java. Op 24 en op 25 januari arriveerden in totaal twaalf P-40E's op het vliegveld Perak bij Soerabaja. Deze vliegtuigen behoorden aan de 17th (Provisional) Pursuit Group van de USAAF. In februari vervulde deze Amerikaanse eenheid een belangrijke rol bij de ver dediging van Oost-Java. De 20th Pursuit Group was ook naar Java onderweg. Na te zijn getroffen door Japanse bommenwerpers moest de USS Langley op 27 februari 1942 als verloren worden beschouwd. 4 19

Spinner | 2003 | | pagina 19