De replica Grumman F3F Aangezien een vliegtuigcollectie bij de bezoeker toch vooral een visuele indruk achterlaat, werd besloten om niet een in alle details identieke replica van de Grumman tweedekkerjager te bouwen, maar een extern volkomen natuurgetrouwe "mock-up", die in de tentoonstelling door de bezoeker niet van een "echt" toestel te onderscheiden zou zijn. Alles wat aan de buitenkant zichtbaar is werd natuurgetrouw nagebouwd, waarbij uiteraard zoveel mogelijk gebruik werd gemaakt van nog beschikbare originele onderdelen, zoals de motor, propeller, wielen, etc., maar de niet zichtbare binnenkant hoefde niet te worden gereconstrueerd. De romp van het toestel wordt daarbij gevormd door een eenvoudige stalenbuizenconstructie waaraan houten dwarsschotten van de originele rompdoor- snede op de juiste plaatsen worden bevestigd, waar op dan weer een romphuid van dun triplexplaat wordt bevestigd. Het staalbuisframe dient tevens voor de bevestiging van de motor, landingsgestel, vleugels, enz. Het vleugelgeraamte werd eveneens van hout en triplex vervaardigd met de juiste exter ne afmetingen, waarover dan een geheel natuurge trouwe linnenbekleding werd aangebracht. Hoe dat houten vleugel-frame, bij een originele Grumman geheel van lichtmetaal gebouwd, er in de replica uit zag was niet belangrijk omdat, als de bekleding is aangebracht, dat toch niet zichtbaar is. Deze bouwmethode mag dan relatief eenvoudig klin ken, in werkelijkheid moesten er wel degelijk ook zeer gedetailleerde "originele" reconstructies wor den uitgevoerd. Zo moeten delen als, bijvoorbeeld, de van buitenaf geheel zichtbare cockpitkap, motor gondel en het landingsgestel volkomen natuurge trouw worden nagemaakt. Het resultaat is werkelijk verbluffend. Curator Mr. Stoff liet schrijver dezes zonder voorafgaande uitleg de Grumman zien en ondanks ruim 40 jaar "hands-on" luchtvaartervaring kon ik het verschil niet zien en was ik ervan over tuigd naar een origineel toestel uit 1935 te kijken. De Brewster Buffalo De Brewster fabriek, waar ook de voor Nederlands Indië bestemde, beroemde Buffalo jagers werden gebouwd bevond zich ook op Long Island en daarom vormde een Buffalo natuurlijk ook een wens van het CAM. Curator Stoff is daartoe ook in gesprek geweest met de Amerikaanse eigenaar van dezelfde collectie schroot en gecorrodeerde Buffalo overblijfselen, die ook voor veel geld (of in ruil voor veel NF-5's) aan ons eigen MLM werd aangeboden. Stoff besloot al gauw dat daar geen eer aan te behalen viel en besloten werd om een Buffalo replica mock-up te bouwen volgens hetzelfde recept als van de Grumman. Op de foto's die ondergetekende in mei 2002 maakte ziet u de status van dit project, ongeveer halverwege de realisering. Uiteraard dringt zich de vraag op of zoiets voor ons eigen MLM ook realiseerbaar zou zijn. Het CAM heeft aangeboden om gratis (behalve wellicht de copieerkosten) de replica-bouwtekeningen ter beschikking te stellen. Zij hebben deze tekeningen gemaakt aan de hand van originele Brewster teke ningen die in de VS nog bestonden en in de loop van het replica-bouwproject zijn natuurlijk de knelpun ten er al in ontdekt en gecorrigeerd. De bouw van dit project wordt vrijwel geheel uitgevoerd door vrijwilli gers bij het museum. De kosten van materiaal liggen een flink stuk beneden de 10.000 dollar. Desgevraagd stond het CAM niet afwijzend tegenover het idee om van (nog te bouwen) delen van hun Buffalo-replica een extra exemplaar te construeren, alhoewel daar natuurlijk een vergoeding voor hun vrijwilligers tegenover zou moeten staan. In de MLM collectie heb ben we een originele Wright GR-1820 Cyclone motor met propeller die bij de Brewster Buffalo past De mogelijkheden zijn er dus. U zult deze rappor teur - altijd zeer geïnteresseerd in de in ons MLM nogal ondervertegenwoordigde ML-KNIL geschiede nis - een beetje dagdromen over een Buffalo in ons mooie museum niet euvel duiden. Het is het overwe gen zeker waard. Tenslotte zijn er in de strijd in Indië op de Buffalo maar liefst zes Militaire Willemsorden verworven (Van Helsdingen - 2x-, Bruggink, Deibei, Van Rest, Scheffer) en dat kan van geen enkel ander vliegtuigtype gezegd worden. N a schrift Inmiddels is het voorbeeld van het Cradle of Aviation Museum al gevolgd door de Britse Boulton Paul Association, die kort geleden een prachtige replica van het Defiant jachtvliegtuig heeft voltooid. Deze is op gelijksoortige wijze gebouwd met een houten romp- en vleugelstructuur, doch bekleed met aluminium huidbeplating in plaats van triplex. 24

Spinner | 2003 | | pagina 24