Recent Ve rschenen Het 6 ARVA Squadron in Nederlands-Indië 1946-1950 Het 6 ARVA Squadron in Nederlands-Indië 1946-1950 - G.J. Burgers Nr. 14 in de reeks Brochures van de Sectie Luchtmachthistorie van de Staf Bevelhebber de Luchtstrijdkrachten. 2002 ISBN 90-73696-20-8. 269 pagina's, goed geïllustreerd en gedocumenteerd. Reünies vormen vaak de basis voor het vastleggen van persoonlijke ervaringen en herinneringen, waar door de geschiedschrijving boven het niveau van fei ten en cijfers wordt uitgetild. Een bekend en recent voorbeeld is het boek "Het Paard van Phaëton" over de belevenissen rond en met de Gloster Meteor. In deze categorie boeken is weer een fraai exemplaar verschenen. In januari 2003 verscheen de eerste beschrijving van de geschiedenis van 6 ArVA Sq, de voorloper van het huidige 298Sq. Het boek is samen gesteld door Gerard J. Burgers, een van de vliegers die in Indië in dit kleine luchtmachtonderdeel dienst deed. Aan de hand van veel persoonlijke informatie, gegevens uit logboeken en andere documenten wordt het beeld terug gehaald van de omstandigheden waaronder de leden van het squadron hun plicht ver vulden. Het rijk geïllustreerde boek beschrijft allereerst de totstandkoming van 6ArVA, en de politieke en geschiedkundige achtergronden van de relatie tussen ons land en de Indische Archipel. Vervolgens wordt in ongeveer zeventig persoonlijke kleurrijke bijdra gen door diverse leden van 6 ArVA terug gekeken op diverse voorvallen, incidenten en gebeurtenissen. Daar zitten erg amusante verhalen onder, terwijl ook de harde werkelijkheid scherp aan bod komt. Belangrijk is dat het boek voor diverse betrokkenen eindelijk het antwoord heeft gegeven voor vragen die sinds de tijd in Indië onbeantwoord zijn gebleven. De persoonlijke reacties van squadronleden die aan het boek bijdroegen zijn daarin helder. Niet in de laatste plaats zij vermeld, dat het boek vooral ook de vijf tien leden van 6ArVA in herinnering houdt die in Nederlands Indië achterbleven op erevelden. In de geschiedschrijving wordt vaak stilgestaan bij het spectaculaire en opvallende materieel, waaron der de jachtvliegtuigen en bommenwerpers. Dit boek is een welkome aanvulling in de registratie van de geschiedenis van een onderbelicht gedeelte van de militaire luchtvaart. Daarnaast is het boek in vele opzichten een waardevolle beschrijving van de men selijke factor die uiteindelijk mede de basis vormt voor elk militair apparaat en elke militaire activiteit. Tijdens de presentatie van het boek op 17 febru ari 2003 ging Generaal-Majoor D. Starink, die het eerste exemplaar van het boek in ontvangst mocht nemen, hier in het bijzonder op in. Hij hoopte dat velen in de Koninklijke Luchtmacht het boek h 25

Spinner | 2003 | | pagina 25