11 êerJ van de Engels geïnterneerde toestellen was de Bristol F2B Fighter, de BR.401 RR 250. t volkeren en wordt uitgerust met moderne toestellen. Fokker zal 20 jagers van het type Fokker D.VII en 60 verkenners van het type Fokker C.l afleveren, die in 1920 worden overgedragen. Later worden deze aange vuld met twee D.VIl's en 5 C.I's, opgebouwd door de Technische Dienst uit onderdelen en restanten van verongelukte vliegtuigen. In 1921 verandert het nationaliteitskenmerk. De oranje bol wordt vervangen door de rood-wit-blauwe rozet, met daarin een klein oranje bolletje. Dit ken merk siert nu nog de Nederlandse militaire toestel len. Het gehele richtingroer wordt, horizontaal, voor zien van het rood, wit en blauw. De behoefte aan moderner materieel blijft: in 1923 worden 15 Fokker S.11 lestoestellen besteld ter vervan ging van de Spijker V.2's. Onder leiding van kapitein-vliegenier Versteegh, wint het Nederlandse escadrille "Vijf-Vingers-aan-een- Hand" de eerste prijs op een internationale wedstrijd formatievliegen in het Zweedse Gothenburg. Behalve Versteegh bestaat het team uit Van Weerden Poelman, Jongbloed, Van der Griend en Bakkenes. Het team vliegt met de Fokker D.VII. Versteegh vliegt de "600", een van Fokker in bruikleen gekregen D.VII met een grotere spanwijdte en een tweede zitplaats. In de periode vanaf 1919 vinden vele veranderingen plaats bij de LVA. De Vliegschool wordt op Soesterberg opgericht onder leiding van Versteegh. Nieuwe vliegtuigtypen doen hun intrede, de organi satie wordt ingekrompen tot een vredesorganisatie, die in geval van nood de kern moet vormen van een oorlogsorganisatie. De belangrijkste functie van de LVA wordt verkennen, andere taken worden naar de achtergrond geschoven. Voor de oorlogsorganisatie bestaat op papier wel een Bombardeervliegtuig- afdeling, maar deze afdeling zal in geval van nood gebruik moeten maken van omgebouwde burger ver- keerstoestellen. Boven: een moderne jager, de Fokker D.VII. Midden: afgeleid van de D.V!1 werd een groot aantal Fokker C.I toestellen in gebruik genomen. Onder: een grote stevige kist was de Fokker C.N. De laatste verdween pas in 1938 uit de inventaris.

Spinner | 2003 | | pagina 10