13 en ook wordt een begin gemaakt met de aanleg van de vliegvelden Bergen, Valkenburg en De Vlijt op Texel. Op 1 november 1938 wordt het Wapen der Militaire Luchtvaart ingesteld en daarmee wordt het luchtwa pen op hetzelfde niveau gebracht als o.a. het Wapen der Infanterie. De Luchtvaartafdeling wordt een Luchtvaartbrigade, bestaande uit drie Luchtvaartregimenten. De Regimenten 1 en 2 zijn operationeel, het 3e Regiment wordt belast met de opleidingen. Ook op materieelgebied voltrekken zich veranderin gen. Nadat het luchtwapen in het begin van de derti ger jaren behoorlijk was verwaarloosd, komen nu weer fondsen beschikbaar voor uitbreiding en verbe tering. Helaas blijkt de tijd tekort om alle uitbrei dingsplannen te verwezenlijken. Ook in die tijd kost het enige tijd voordat een nieuw ontwerp in produc tie kan worden genomen. In de wereld lopen de spanningen zodanig op, dat aankoop in het buiten land van materieel niet meer mogelijk is of het erg lang duurt. Daarbij komt, dat in deze cruciale jaren de besluitvaardigheid niet altijd van dien aard is, plaats daarvan komt er een Jachtvliegtuigafdeling (JaVa) en een Proefvliegtuigafdeling. In 1932 wordt de technische dienst uit de organisatie van de LVA gelicht en wordt als Luchtvaartbedrijf (LVB) rechtstreeks onder de Minister van Oorlog geplaatst. In deze periode worden een vijftal Fokker C.V's aan geschaft met zwaardere 500 pk Hispano Suiza moto ren, als tweepersoons jacht- en verkenningsvliegtuig. Daarnaast worden vijf Fokker C.IX toestellen als stra tegische verkenners door Fokker afgeleverd. Als echt jachtvliegtuig, ter vervanging van de Fokker D.VII, wordt een veertiental Fokker D.XVI toestellen aange schaft, kort daarop gevolgd door elf jagers van het type Fokker D.XVII. Inmiddels beginnen donkere wolken zich aan de oos telijke hemel af te tekenen en onder invloed daarvan ondergaat de LVA grote veranderingen. Om het risico van een verrassingsaanval op een grote concentratie vliegtuigen te verminderen, wordt in 1936 de Jachtvliegtuigafdeling geplaatst op het vliegveld Schiphol. Het vliegveld Gilze-Rijen wordt uitgebreid

Spinner | 2003 | | pagina 12