17 Direct na de Tweede Wereldoorlog begon de opbouw van de luchtmacht o.a. op Twenthe met de Spitfire Mk.IX. als eerste gebombardeerd. Een deel van de Nederlandse luchtvloot weet in de lucht te komen, een deel wordt bij de eerste aanval vernietigd. Toch wordt aan de vijand in luchtgevechten heel wat ver liezen toegebracht. In totaal verliest de Duitse Luchtmacht zo'n 350 toestellen waaronder 224 Ju 52 transportvliegtuigen, voor een groot deel door toe doen van de luchtafweer. Na het bombardement van Rotterdam capituleert Nederland, op de laatste dag van de strijd wordt nauwelijks nog gevlogen door de ML. De meeste toestellen zijn verloren gegaan. Op de vliegscholen van Haamstede en Vlissingen worden de vliegtuigen gereed gemaakt voor een vlucht. Zo'n 80 instructeurs en leerlingen vliegen naar Frankrijk, waar zij, met achterlating van het materieel, aan boord gaan naar Engeland. Uit deze groep ontstaat de kern van de Nederlandse lucht component binnen de RAF. Ook de MLD ontsnapt met een aantal watervliegtui gen naar Engeland. Met de Fokker T.Vfflw vormen zij het 320 squadron. Dit squadron wordt aangevuld met vliegers afkomstig van de ML en zal tijdens de oorlog vliegen met Anson, Hudson en Mitchell-bom- menwerpers. Op 12 juni 1943 wordt in Engeland 167 Squadron RAF omgedoopt tot 322 (Dutch) Squadron RAF. Daarmee is het zo gewenste Nederlandse jacht- squadron een feit. Gedurende de oorlog vliegt 322 squadron met een verscheidenheid aan Spitfires: de Mk.V, de Mk.IX, de Mk.XIV en de Mk.XVI. Op 3 janu ari 1945 landt het squadron op de vliegbasis een mock-up gebouwd. Als eenheidsverkenningsvliegtuig worden 36 Koolhoven FK-59 toestellen aangeschaft. Dit is een tweedekker en ontwikkeld uit de FK-52. Hierdoor zul len 27 FK-51's vrijkomen en beschikbaar zijn voor de opleiding. De toestellen zijn op 10 mei 1940 in pro ductie. Nadat op 1 september 1939 Duitsland Polen Is bin nengevallen en op 13 september de Fokker T.VIIIw "R-5" van de MLD bij Ameland door een Duitse Do 18 vliegboot wordt neergeschoten, doordat de Nederlandse rozet voor het Tsjechische nationali teitskenteken wordt gehouden, vindt een wisseling van kenteken plaats. Alle toestellen worden op de romp en de vleugels voorzien van een oranje drie hoek, omzoomd door een zwarte band, het richting roer wordt eveneens oranje met zwarte band. Op 10 mei 1940 beschikt Nederland over 125 gevechtsklare vliegtuigen, waarvan er 82 als modern zijn te kwalificeren. Tegen 04.00 uur naderen Duitse vliegtuigen vanuit het westen de Nederlandse kust en worden de vlieg velden alsmede de Alexanderkazerne in Den Haag Ook de Austers behoorden tot die vliegtuigen die direct na de oorlog weer inzetbaar waren.

Spinner | 2003 | | pagina 16