De Vliegbasis Leeuwarden 3 0 jaar geleden Jildert Zuidema, via Henk van der Molen 20 Op 30 januari 1979 was het dertig jaar geleden dat de vliegbasis Leeuwarden officieel de status kreeg van militaire vliegbasis. Toen na een dag ver traging - door de slechte weersomstandigheden - de eerste acht Gloster Meteors landden, was er nauwe lijks sprake van dat de vliegbasis tot een modern ope rationeel veld zou kunnen uitgroeien. De eerste acht Meteors werden overgevlogen onder leiding van de, in luchtmachtkringen legendarische, squadroncommandant Jan Flinterman. De andere vliegers waren: elt Linzel, elt Aertsen, tlt Van Gelder, sm. Van Oord, en de sergeanten Van Mil, Bakker en De Ruyter. In de onmiddellijke omgeving van de vliegbasis waren de vlaggen uitgestoken en schoolkinderen kwamen naar de vliegbasis om de nieuwe vliegtui gen te verwelkomen. Dat er toen al geklaagd werd over het lawaai, kwam door het zeer ongewone geluid van de nieuwe jager. In de eerste tien jaren was het vliegveld ook vaak het middelpunt van vlieg- demonstraties en showvliegen, zelfs werden toen motorwedstrijden op het vliegveld georganiseerd. Bijzonder lezenswaard zijn de krantenartikelen uit die eerste tijd, waarbij de stijl opvalt. Vooral de beschrijving van een straaljager doet nu ietwat vreemd aan. Men moet echter niet vergeten, dat in 1949 een straaljager een uniek verschijnsel was dat de verbeelding prikkelde. Zijn vorm was afwijkend, een propeller ontbrak en het geluid nam voor die tijd ongekende proporties aan. Ook was de prijs erg hoog vergeleken bij een propeller-jachtvliegtuig. Uit die tijd stamt de anekdote, waarin een regerings functionaris zijn verbazing uitspreekt over de hoge aanschafprijs van een straaljager. Hij wist dat propel lers duur waren, maar een straaljager had geen pro peller en dus.... Het volgende artikel werd ontleend aan de Leeuwarder Courant van 31 januari 1949:

Spinner | 2003 | | pagina 19