24 Brewster Buffalo "B398". den zij het bombardements-eskader van de Japanse 21e luchtflotille bestaande uit 26 bommenwerpers, beschermd door 10 Navy-O jagers. De verhouding is 2 tegen 36. Maar Broers en Blans hebben het voordeel van de hoogte. Dan geeft Broers een teken en duiken de beide Brewsters neer op de Japanse zwerm. Vanwege het voordeel van hun positie is de eerste vuurstoot raak!! M schietend vliegen zij dwars door de Japanse formaties, maar daarna vechten zij een verloren strijd en worden zij van alle kanten aange vallen. Het vliegtuig van Broers wordt in brand geschoten, maar hij blijft doorvechten in een cirkel gevecht, totdat het toestel onbestuurbaar werd en hij - overdekt met brandwonden - op tijd het vliegtuig wist te verlaten en met zijn valscherm op zee terecht kwam. Ook Blans had geen kans. Hij zag zijn voorvlieger in brand staan - trok op om hem te ontwijken - alleen nu - draaien - scherpe bochten - manoeuvreren - vuren op een Jap die voorbij zwiepte - hij ziet het toe stel van Broers in vlammen, maar nog steeds onder controle en hij ziet hem doorvechten! Dan krijgt Blans de volle laag - zijn toestel wordt uit elkaar geschoten en plotseling knapt met een luide knal de linker vleugel. Plans springt eruit, rukt zijn parachu te open en valt, al hangende aan zijn scherm, flauw. Hij is zwaar gewond - hij had zeventien treffers in zijn lichaam gekregen (zoals later bleek) - even voor dat hij de grond bereikte kwam hij weer bij - hij kwam terecht tussen twee bomen en zijn val werd gebroken door het struikgewas - zo goed en zo kwaad als het ging verbond hij zich en zeven uur later werd hij gevonden en naar het hospitaal gebracht. Ook Lt. Broers werd gered - hij werd uit zee opgepikt - hij had, zoals later bleek, 2e graads verbranding aan armen en benen opgelopen en het zoute water op deze brandwonden moest een marteling zijn geweest. Een onbevestigd verhaal deed de ronde dat Broers, overdekt met brandwonden, olie, kruitslijm en modder, aanvankelijk voor een Japanner werd aangezien. Ook hij kwam in hetzelfde hospitaaltje terecht waar Blans al lag. Beide vliegers werden enige tijd later naar Java ge- evacueerd en lagen nog vele maanden in het militair hospitaal te Malang. Zij waren voor de verdere duur van de oorlog uitgeschakeld en raakten later in krijgsgevangenschap. Voor hun moedig optreden werd hen bij Gouvernements Besluit van 28-1-1942 nr. 1 het Vliegerskruis toegekend. Op 1-2-1942 was het eiland Ambon voor het grootste gedeelte in handen van de vijand

Spinner | 2003 | | pagina 23